A kormányzati lépések közül nagyon sok rossz irányba mutat - mondta az InfoRádiónak Járai Zsigmond, aki összességében rossznak tartja az eddigi intézkedéseket.
A Magyar Nemzeti Bank egykori elnöke szerint a piacot egy dolog nyugtatná meg: ha az ország finanszírozási igényét láthatóan csökkentené a kormány, tehát ha a költségvetési kiadásokat nagyon gyorsan lefaragnák.
Járai Zsigmond az idén legalább egymilliárd eurós csökkentést tartana szükségesnek - akkor ugyanis ennyivel kevesebb hitelt kellene felvennünk. Jövőre pedig már 4-5 milliárd eurós megtakarítási programot kellett volna már kidolgoznunk - tette hozzá.
Lehet, hogy már ez sem nyugtatná meg a piacokat, de legalább esélyt kínálna erre - vélekedett a volt jegybank-elnök, aki szerint olyan helyzet nem lehet egy olyan magas adókkal működő országban, mint hazánk, amikor nincs mód e közterhek enyhítésére. Ezt mondani képtelenség - fogalmazott.
Járai Zsigmond úgy véli, a pénzügyi válságból óriási gazdasági krízis lesz, és akkor a vállalkozásoknak nem lesz forrásuk: hitelt nem tudnak majd felvenni, a kormány pedig nem tud majd pénzeket kiadni.
Egyetlen lehetőség lenne arra, hogy új pénzek kerüljenek a gazdaságba: ha az adókat és az állami kiadásokat csökkentenék - hangsúlyozta Járai Zsigmond, aki részt vesz szombaton a nemzeti csúcson, de nem számít arra, hogy ott konstruktív párbeszéd alakulna ki. "Ez az összejövetel teljesen értelmetlen. Dolgozni kellene, nem tanácskozni" - jelentette ki.
Járai Zsigmond emlékeztetett arra, hogy a pénzügyi válság már átterjedt a biztosítói piacra, csak ez nem kap akkora nyilvánosságot.
Hanganyag: Kaputa Júlia