Politikai tőkeszerzés, vagy a gazdaság tényleges stabilizálása? Egyelőre kérdés, hogy mi mozgatja a még nemzeti valutát használó uniós országokat akkor, amikor azt mondják: a pénzügyi válság is bebizonyította, hogy szükség lenne euróra.
A 2004-ben és utána csatlakozott tagállamokon kívül Svédország, Dánia és Nagy-Britannia sem vezette be annak idején az eurót. Utóbbi két országban most felvetődött, hogy a válság könnyebben lenne kezelhető, ha euróval lehetne fizetni.
Anders Fogh Rasmussen dán kormányfő a pénzpiaci krízis közepén azt mondta, országa a mostani válságban annak az árát is fizeti, hogy kívül maradt az EU közös monetáris övezetén. Madár István, a portfolio.hu elemzője ezzel nem ért teljesen egyet.
"A dánoknál azért eget verő probléma most sincsen, igazából az olyan kicsi, stabil gazdaságok, mint a dán, sokkal kevésbé érintettek a válságban, mert fejlett, európai uniós országként egy kicsit az eurózóna tagjaként tekint rájuk a befektetői kör, ráadásul ők nagyon régóta rögzítik az árfolyamukat az euróhoz" - fogalmazott.
Így viszont felvetődik, hogy a dán kormányfő valóban a gazdaságot félti, vagy csak politikai tokét akar mindebből kovácsolni, Anders Fogh-Rasmussen ugyanis már hónapok óta azzal kampányol, hogy a következő három évben népszavazást akar az euró átvételéről.
Nagy-Britanniában egyelőre nem került napirendre az euró átvétele, csak a luxemburgi kormányfő, az eurócsoport elnöke javasolta Londonnak, hogy a válság könnyebb kezelése érdekében minél előbb át kellene venni a közös fizetőeszközt.
Jean-Claude Juncker a Rheinischer Merkur című lapnak azt mondta, "a válság ösztönzést adhat az euró bevezetéséről szóló vita újraindításának. Ha elcsitul a vihar, akkor a briteknek érdemes lesz elgondolkodniuk azon, hogy nem lenne-e jobb az unió valamennyi testületében egyenrangú félként képviseltetniük magukat".
Madár István elemző szerint Nagy-Britannia sok tekintetben különbözik Dániától, hiszen angolszász országként jobban részt vett a jelzálog-hitelezési és értékpapír folyamatban, ami a válságot okozta, szóval náluk eurózónatagként is jelentkeznének problémák. Hozzátette, ettől függetlenül egyik országnak sem jelentett volna hátrányt az euró, ahogy a forinthoz képest a szlovák koronát is kevésbé ingatta meg a válság, pedig Szlovákia csak januártól veszi át az eurót.