Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a Megegyezés című gazdaságélénkítő programjának ismertetésekor még 300 milliárd forintos adócsökkentési tervekről beszélt 2009-re vonatkozóan, ám nem sokkal később Veres János pénzügyminiszter már csak 260 milliárdról.
Úgy tűnik, a szám pénteken, a munkaadók és a munkavállalók képviselőivel való egyeztetés után eldőlt, de még a közgazdászok által jelentősen kevesellt számnál is kisebb lesz: 205 milliárd forint. Ez a magyar GDP fél százalékát sem teszi ki, kérdéses tehát, hogy az adócsökkentés eléri-e a kívánt hatást, azaz felpezsdíti-e a gazdaságot.
A pénzügyminiszter által emlegetett 260 milliárd forinthoz képest az összeg azért csökkent 55 milliárddal, mert a kormány úgy döntött: mégsem vet ki 11 százalékos járulékot az eddig adómentesen nyújtott természetbeni juttatásokra - mondta az InfoRádióban Veres János. Ennek megfelelően a kiadási oldal is csökkent: az április 1-jétől tervezett 5 százalékos járulékcsökkentés mértéke mindössze 4 százalék lesz, 140 ezer forintos jövedelemkorlátig.
A kabinet tervei szerint jövőre a lakásfelújításokra és karbantartásokra kifizetett áfa a 100 ezer forintos adókedvezmény-keret erejéig levonható lesz a személyi jövedelemadóból. A kedvezményt azok vehetik igénybe, akiknek éves jövedelme nem haladja meg a 3,4 millió forintot.
A cégautók után sem kell szigorú nyilvántartást vezetniük a vállalatoknak, a jármű után ugyanis évente az értékének 7 százalékát kell adóként befizetni, az összegből azonban levonható az önkormányzatnak fizetendő súlyadó.
Az úgynevezett Robin Hood-adó mellett kitart a kormány: az energiacégeknek nyereségük 8 százalékát kell két éven át befizetniük a költségvetésbe, hogy az összegből a távfűtéses lakások tulajdonosait támogassa a kabinet.
Hanganyag: Kaputa Júlia