A Fednél nyilván úgy értékelték, hogy ha a legújabb pénzügyi piaci felfordulásra azonnali kamatcsökkentéssel reagálnának, az helytelen üzenet lenne a reálgazdaság egészének.
Az amerikai pénzügyi kormányzat az utóbbi időben igyekszik hangsúlyozni, hogy átfogó közérdekű intézkedésekkel, illetve közpénzzel csak akkor avatkozik be a piacon, ha az a világgazdaság érdekét szolgálja, illetve rendszerszintű, a lakosság többségét veszélyeztető kisiklásokat orvosol. Ilyen volt a múlt héten, hogy állami gondnokság alá helyzeték a két legnagyobb amerikai jelzáloghitel-intézetet.
Ám ezen a héten hangsúlyosan értésre adták Washingtonban, hogy akár a legpatinásabb magán befektetési bankok csődje sem indokol efféle beavatkozást. A bankközi hitelezés legújabb elapadását a Fed rendkívüli refinanszírozási árverésekkel igyekszik ellensúlyozni, és már korábban bővítette a fedezetként elfogadott értékpapírok körét.
Mindazonáltal érik az Egyesült Államokban a kamatcsökkentés. Az amerikai kereskedelmi minisztérium adatait európai nyelvre fordítva - ezt a számítást az EU statisztikai hivatala végzi el - az amerikai GDP növekedése a második negyedévben 0,8 százalékra gyorsult az első negyedévi 0,2 százalékról, miközben az euróövezet és Japán az ellenkező irányba tart.
Az OECD szeptember elején 1,8 százalékra javította az amerikai gazdaság idei növekedésére szóló előrejelzését, legutóbb júniusban csak 1,2 százalékot jósolt. A mostani, harmadik negyedév az Egyesült Államokban sem ígérkezik túl jónak, de a növekedés minden előrejelzés szerint továbbra is erősebb lesz, mint bárkié a fejlett világban.
Ez persze még mindig nem túl sok, ezért egy kis lökés mindenképpen jót tenne, különösen az amerikai lakóingatlan-piacnak, amelynek felgyógyulásán múlik most minden. Ráadásul a kamatcsökkentést elvileg lehetővé teheti az infláció alakulása. Csaknem két év után először csökkentek a fogyasztói árak az Egyesült Államokban, augusztusban átlagosan 0,1 százalékkal júliushoz képest, közölték az amerikai kereskedelmi minisztériumban éppen kedden.
Júliusban 0,8, júniusban még 1,1 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak az átlag szintjén. Augusztusban a tizenkét havi infláció ezzel 5,4 százalékra csökkent a júliusi 5,6 százalékról. Az amerikai inflációnak az üzemanyagárak csökkenése intett megálljt a múlt hónapban. Ezért a piacon egy vagy akár két negyed-negyed százalékpontos kamatcsökkentést is valószínűnek tartanak az utolsó negyedévben.
A Fed legutóbb április 30-án csökkentette alapkamatát, negyed százalékponttal 2,00 százalékra. A ciklust tavaly szeptemberben kezdte, 5,25 százalékos szintről, a "nem elsőrendű válság" következményeinek nemzetközivé válásakor.