A pénzügyi tárca által készített tervezet szerint a javasolt intézkedések hatására a vállalkozások terhelése 100 milliárd forinttal, míg a lakosság terhei 45 milliárd forinttal csökkennek. Ahogy azt már a korábbi bejelentésekből is tudni lehetett: megszűnik a különadó, ezzel szemben 16-ról 18 százalékra emelkedik a társasági adó alapja, ami a minisztérium tervezete szerint kis eltéréssel a jelenlegi különadó alapjával egyezik meg.
A társasági adóalap kedvezményeit is megnyirbálja a Pénzügyminisztérium tervezete, nem lehet például adóalap-csökkentő tétel a helyi iparűzési adó, illetve a céltartalék. Változik a személyijövedelemadó-kulcs sávhatára: a 18 százalékos kulcs sávhatára a jelenlegi 1,7 millió forintról 2 millió forintra emelkedik, megmarad az adójóváírás és a magánszemélyek különadója.
A cégautók adója különadóvá válik, ez azt jelenti, hogy a mainál szélesebb kör fizet majd a cégautók után, megszűnik az ezzel kapcsolatos költségelszámolás, és számít majd az autó kora is.
Csökken a társadalombiztosítási járulék mértéke: a minimálbér kétszeresét meg nem haladó járulékalap után 29 százalék helyett 25,5 százalék, a minimálbér kétszerese fölötti jövedelemrész után azonban változatlanul 29 százalék lesz.
Kevesebb lesz a munkaadói járulék: a minimálbér kétszeresét meg nem haladó járulékalap után 3 százalék helyett 1,5 százalék; a minimálbér kétszerese fölötti jövedelemrész után viszont változatlanul 3 százalék marad.
Az eddig adómentes természetbeni juttatások, illetve adómentes bevételek után 11 százalékos egészségügyi hozzájárulást kell majd fizetni, de ezzel egyidejűleg megszűnik a béren kívüli adómentes juttatások eddigi 400 ezer forintos korlátozása.
Ahogy azt már korábban kijelentette Veres János pénzügyminiszter: nő a jövedéki adó mértéke 10 százalékkal, az üzemanyagokat kivéve.
A tervezet bevezető mondataiban hangsúlyozzák: a 2009. évi adóintézkedések szempontjából meghatározó jelentőségű, hogy meg kell őrizni és folyamatosan javítani kell az államháztartás egyensúlyát.