A nemzeti vagyontörvény megváltoztatta az egyetemek gazdálkodását, de hogy milyen mértékben, arról eltérően nyilatkoznak az érintettek.
Tulassay Tivadar, a Semmelweis Egyetem rektora az InfoRádióban arról számolt be, hogy a jogszabály értelmében bérleti díjat kell fizetniük az állami tulajdonban lévő, de általuk használt ingatlanok után, ez pedig ellehetetlenítheti a gazdálkodásukat. Arról is beszámolt, hogy az eladott ingatlanokból származó bevételek nem az intézményeket illetik, így azoknak nem lesz forrásuk az európai uniós pályázatok önrészére.
A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő szóvivője mindkét állítást cáfolta. Mint mondta, bérleti díjat nem szednének az intézményektől, mindössze vagyonkezelői szerződéseket kötnek az intézményekkel, amelyben az állagmegőrzési, felújítási munkákat írnák elő. Száraz Gábor hozzátette: bérleti díjat csak akkor szedhetnének, ha bérleti szerződést kötnének az egyetemekkel, erre azonban nem kerül sor.
Azt is közölte: az ingatlaneladásokból származó bevétel továbbra is az intézményeket illeti, a vagyontörvény mindössze az egyetemek önállóságát befolyásolja kissé. Az intézményeknek eddig is egyeztetniük kellett a Kincstári Vagyoni Igazgatósággal, de a tranzakciót eddig az egyetemek koordinálták, a jövőben azonban az MNV látja ezt el.
Hanganyag: Panulin Ildikó