Nem kell tartania ellenséges felvásárlástól a MOL-nak a következő öt évben

Infostart
2008. augusztus 7. 14:51
A következő öt évben nem áll fenn a veszélye annak, hogy egy olajipari cég az osztrák OMV-hez hasonlóan ellenséges felvásárlást kezdeményez a MOL-lal szemben - mondta el a Cashline elemzője. Sarkadi-Szabó Kornél szerint az OMV rövid távon nem fogja értékesíteni 20 százalékos MOL-os részesedését.

Az OMV eheti bejelentése, miszerint visszavonja a MOL-részvényekre tette vásárlási szándékát, azt is jelentheti, hogy a MOL-nak lehetősége nyílik arra, hogy akár az osztrák cég teljes, 20 százalékos részesedését visszavásárolja - hívta fel a figyelmet az InfoRádiónak nyilatkozó Sarkadi-Szabó Kornél.

Mint a Cashline elemzője hozzátette, egyes piaci vélemények szerint viszont erre már nincs forrása a magyar vállalatnak. De, mint arra emlékeztetett, az OMV most nem akar kiszállni a MOL-ból, ez a forgatókönyv egy-két év múlva valósulhat meg.

Sarkadi-Szabó Kornél kifejtette, a MOL a termeléséből tud még kézpénzt generálni. De lehetősége forrást bevonni például úgy is, hogy beenged egy-egy kisebbségi partnert akár a vegyipari, akár a finomítói szegmensébe.

Lehetetlenné vált, hogy egy külső szereplő szerezzen kontrollt a MOL felett - szögezte le az elemző. Mint fogalmazott, "akár oroszok, akár földönkívüliek" veszik meg a pakettet, nincs esélyük átvenni a kontrollt a menedzsment jóváhagyása nélkül. A következő öt évben szerinte a MOL-nak nem kell számítania ellenséges fölvásárlókra. Arra sem lát esélyt, hogy a Lukoil vagy a Gazprom beszáll a MOL-ba.

Az OMV azért szeretne idővel kiszállni a MOL-ból, mert egy ilyen méretű cégnek pazarlás 20 százalékot birtokolni a magyar vállalatban úgy, hogy nem szólhat bele a vezetésbe - vázolta Sarkadi-Szabó Kornél. De, mint mondta, meg kell várnia azt a kedvező alkalmat, amikor haszonnal tud kiszállni.

Mint azt szerdán Pletser Tamás, az ING Bank elemzője az InfoRádiónak elmondta, számításai szerint részvényenként 16 ezer forintért vásárolhatta jelenlegi csomagjának első részét az OMV, a fennmaradó részt, a csomag felét pedig 26 ezres átlagáron szerezhette meg tavaly. Most 19 ezer forint a részvények ára, ezért nem éri meg jelenleg eladni az OMV-nek MOL-beli részesedését.

Hanganyag: Kaputa Júlia


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást