Az OMV nem "hajszolja tovább" a MOL-t

InfoRádió / MTI
2008. augusztus 6. 08:26
Az osztrák OMV olaj- és gázipari vállalat szerdán megjelent közleménye szerint "a MOL további hajszolása a stratégiai alapelv ellen való", ezért a cég visszavonja ajánlattételi szándékát.

A közlemény emlékeztet, hogy tavaly szeptember 25-én az OMV kinyilvánította szándékát: bizonyos feltételek teljesülése esetén részvényenként 32 ezer forintért ajánlatot tenne a MOL részvényeseinek. Azonban az Európai Bizottság jelezte, hogy nem fogadná el az OMV javasolta kötelezettségvállalásokat, és mivel más kötelezettségvállalások elfogadhatatlanok lennének az OMV számára, ezért az osztrák társaság úgy döntött, visszavonja az összefonódási javaslatot, amelyet idén január 31-én terjesztett az Európai Bizottság elé. Az Európai Bizottság szerdán megerősítette, hogy a beadványt visszavonták.

"A MOL-lal való, javasolt összefonódás további erőltetése az adott körülmények között ellentétes lenne a gazdasági és stratégiai ésszerűséggel az OMV számára" - olvasható az osztrák cég közleményében.

Az OMV vezérigazgatója, Wolfgang Ruttenstorfer hozzátette: erősen hisznek abban, hogy a MOL-lal való stratégiai szövetség eredeti terve ésszerű.

Mint a MOL aktív részvényese, az OMV ezentúl is módokat keres annak biztosítására, hogy a legjobb vállalatvezetési elveket alkalmazzák, ezért a MOL vezetését érintő pereket az OMV továbbra is folytatja - derül ki a közleményből.

A dokumentum arra is ígéretet tartalmaz, hogy az OMV jelenleg többféle lehetőséget tanulmányoz a MOL-ban lévő, 20,2 százalékos részesedése értékének maximalizálására.

"Nem irányoztuk elő, hogy azonnal eladjuk a részesedésünket, hanem kivárjuk, mi adódik a térségi konszolidációból" - idézte Ruttenstorfer nyilatkozatát az APA hírügynökség. Elemzők szerint a vezérigazgató közvetlenül arra célzott, hogy a MOL jelenleg növelni akarja részesedését a horvát INA olajtársaságban. Az INA egy része iránt az OMV is érdeklődik.

ÖIAG: Korrekt módon le van zárva

Az osztrák állami vagyonkezelő (ÖIAG) közleményben tudatta, hogy támogatja az OMV döntését, és továbbra is teljes bizalommal van az OMV vezetése és stratégiája iránt. Az ÖIAG-nak 31,5 százaléka van az OMV-ban. Az ÖIAG igazgatótanácsának egyik tagja, aki egyszersmind az OMV felügyelőbizottságának is tagja, szintén úgy vélte, hogy a MOL-ügylet eredeti elképzelése "kétségkívül helyes volt", majd hozzátette, hogy "ez a téma most korrekt módon le van zárva".

A MOL tudomásul veszi


A MOL tudomásul veszi az OMV döntését, miszerint eláll a MOL-lal kapcsolatos hipotetikus felvásárlási szándékától - közölte a magyar olajtársaság. A közlemény szerint ez elismerése annak, a MOL részéről már több mint egy éve folyamatosan hangoztatott véleménynek, hogy az OMV minden racionális alapot nélkülöző terve a két gazdasági egység összevonására nagyon komoly versenyjogi aggályokat vet fel, természeténél fogva értékromboló és mindenfajta gazdasági és stratégiai ésszerűségnek híján van.

A közlemény hozzáteszi, hogy a MOL kitüntetett figyelemmel kezeli a részvényesek érdekeit, és vizsgálja az OMV kezében levő 20 százalékos részvénycsomag sorsával kapcsolatos lehetőségeket.

Az OMV és a MOL küzdelme 2007 júniusában kezdődött, miután az osztrák társaság úgy vette meg a magyar olajipari cég részvényeit, hogy arról előzetesen nem tájékoztatták a MOL vezetését.

A MOL ellenséges felvásárlásnak tartotta az OMV lépését, és azt hangoztatta, hogy az együttműködés nem szolgálná a magyar cég, illetve annak részvényeseinek érdekeit.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Kaputa Júlia összefoglalója
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást