Felmondta az MVM a szerződést a Dunameti Erőművel

Infostart
2008. augusztus 5. 17:19
A Magyar Villamosművek egyoldalúan felmondta a Dunamenti erőművel 1995-ben kötött hosszú távú áramvásárlási szerződését. Eszerint 2008. december 31-e után az MVM nem vásárol a korábbi konstrukcióban áramot az erőműtől.

Szakértők szerint ez a lépés megfelel az Európai Bizottság júniusban hozott határozatának, amely szerint meg kell szüntetni a hosszú távú áramvásárlási szerződésekben lévő tiltott állami támogatást. Egyben illeszkedik a Magyar Energiahivatal előírásához is, hogy az MVM nagykereskedelmi vállalatának csökkenteni kell piaci részesedését, mivel jelentős erőfölénye van a villamosenergia-nagykereskedelmi és a rendszerszintű szolgáltatások piacán.

Ezek a hosszú távú áramvásárlási szerződések, röviden HTM-ek még a kilencvenes évek közepén születtek, amikor az iparági privatizáció zajlott. A megállapodások az állam által a vevőnek ajánlott garanciákat tartalmazták 2010-ig, vagy 15-ig.

Az uniós utasításra MVM az elmúlt egy évben a htm-ek többségét, 7-ből 4-et már újratárgyalt, és megkötött, az európai kereskedelmi gyakorlatnak megfelelő termék-alapú, rövidebb futamidejű megállapodások születtek.

A francia tulajdonú Dunamenti Erőművel és az amerikai tulajdonú tiszai erőművel nem sikerült megegyezni, mindkét cég választott bírósághoz fordult, mondván, hogy a magyar kormány nem tartja be privatizációs ígéreteit, ezért kártérítést kérnek.

Az erőmű szerint logikátlan a lépés

A most felmondott megállapodással az MVM Trade szerződéses portfoliójából 1531 megawatt, az összes lekötött kapacitás 25 százaléka kerül ki a szabad piacra. Az MVM megítélése szerint a szerződés megszűnéséig, azaz az évvégéig, van elég idő arra, hogy a Dunamenti Erőmű felkészüljön a szerződés megszűnése utáni időszakra.

Az MVM azért azt leszögezte, hogy a lakosságnak szükséges energiamennyiség rendelkezésére áll.

A Dunamenti erőmű vezérigazgatója az MTI-nek úgy nyilatkozott: beépített névleges kapacitásuk 88 százalékát érinti az említett 1995-ös hosszú távú megállapodás felmondása.

Kuhl Tibor szerint az MVM Trade lépése logikátlan, hiszen az állami tulajdonú társaságcsoport az elmúlt években ennek éppen az ellenkezőjét képviselte. A 33,5 milliárd forint jegyzett tőkéjű Dunamenti Erőmű Zrt. többségi tulajdonosa az francia Suez csoporthoz tartozó Electrabel S.A., míg az MVM 25 százalék plusz egy szavazatot birtokol.

Az elemző szerint rövid távon nem változik az áram ára

Rövid távon biztosan nem változik az áram ára csak azért, mert újrakötötte, vagy felmondta a Magyar Villamosművek a hosszú távú megállapodásait - mondta az InfoRádiónak Drucker György energiapiaci szakértő.

A szakember szerint az viszont nem kizárt, hogy kárpótolnia kell a magyar államnak a pert indító két céget, de ez elsősorban a privatizációs szerződéstől függ.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Drucker György
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást