A kilátások alapvetően pozitívak, 2017-ig nagyjából 20 százalékos növekedés várható a tejszektorban - vélekedik Sánta Zoltán, a GfK Hungária piacfejlesztési menedzsere. Szerinte ugyanakkor nem minden ország tudja előnyére fordítani ezt a helyzetet. Ha vetünk egy pillantást az európai uniós tejszektorra, láthatjuk, hogy a növekedés korlátozott, hiába ez a világ legnagyobb tejpiaca - jegyezte meg.
Ez a piac ugyanis, mint mondta, telített, a bővülés a belső piac bővülésének függvénye. Folyamatos szabályozás alatt áll a tejpiac, épp azért, hogy minél inkább a világpiaci viszonyokhoz idomuljon az ágazat - fejtette ki Sánta Zoltán.
Nem tudunk elbújni az erős koncentrálódási kényszer elől - figyelmeztetett a piacfejlesztési menedzser. Csökken a tehenek száma az unióban, viszont ezzel párhuzamosan növekszik a tejhozam, és az új tagállamok a jóslatok szerint gyorsabban fognak bővülni ilyen szempontból - vázolta a GfK Hungária munkatársa.
Sánta Zoltán szerint nálunk nem valószínű, hogy csökkenni fog a tehenek száma, de nagyobb telepekre fognak koncentrálódni. Úgy látja, a néhány tehénnel rendelkező gazdáknak nehéz lesz a helyzete.
Ráadásul a környék sajátossága, hogy megdrágultak a takarmányárak, így akik nem rendelkeznek saját takarmánytermelő területtel, azok sem járnak majd jól - jelentette ki a szakember. Szerinte a magyar gazdaság már annyira beépült a világgazdasági folyamatokba, hogy aki nem nyereségesen termel, nem fog tudni fönnmaradni.
Azt gondoljuk, hogy az idén a tavalyi éves átlagáraknak megfelelő 80-82 forintos szinten stabilizálódnak az idei felvásárlási árak is - zárta szavait Sánta Zoltán.
Hanganyag: Kaputa Júlia