Mégis lesz pozitív adóslista?

Infostart
2008. július 24. 16:18
Elképzelhető, hogy lesz pozitív adóslista, és egyúttal szigorítják a bankok fogyasztóvédelmi szabályozását. Az Igazságügyi és Rendészeti Minisztériumban készülő koncepcióról a tárca egyelőre nem nyilatkozott. A probléma egyébként 2 éve van napirenden.

Bármennyire is erős a verseny a hitelezési piacon, az ügyfelek kiszolgáltatottak a hitelintézetnek, ezért fogyasztóvédelmi szabályozás, illetve a meglévő előírások szigorítása szükséges - nagyjából ez a konklúziója a kormány által létrehozott Várhegyi Bizottság jelentésének és a Gazdasági Versenyhivatal lakossági banki szolgáltatásokra vonatkozó ágazati vizsgálatának is.

Bár a jelentés és az ágazati vizsgálat eredménye már lassan 2 éve ismert, mégsem történt semmi változás, mindössze időről-időre felröppen a hír, hogy törvénymódosítás készül e tárgyban.

A banki fogyasztóvédelmi szabályok szigorítása most egy pozitív adóslista létrehozásával együtt került elő - közös koncepcióban. A témafelelős Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium az InfoRádió megkeresésére egyelőre csak annyit válaszolt: valóban folyik egy ilyen tartalmú koncepció előkészítése, de mivel még csak az előkészítő-egyeztető szakaszban vannak a munkálatok, részletekkel még nem tudnak szolgálni.

A pozitív adóslista egy központi adatbázis létrehozását jelentené, amely minden hitelfelvevő adatát tartalmazná majd, és ennek segítségével a bankok tisztább képet kapnának egy-egy leendő adós anyagi hátteréről, azaz a kockázatuk csökkenne, és előny lehetne az is, hogy a több információ birtokában testre szabhatóbbak lennének a hiteltermékek.

A pozitív adóslistát a Gazdasági Versenyhivatal támogatja, Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos viszont ellenzi, indoklása szerint ez súlyosan megsértené a személyes adatok védelmét.

Nem teljes a lelkesedés

A pozitív adóslista azonban csak az egyik eleme lenne az igazságügyi tárcánál készülő koncepciónak. Várhatóan emellett szigorúbb fogyasztóvédelmi szabályokat is kapnának a bankok, ami leginkább a fogyasztók tájékoztatását szolgálná, itt feltehetően forrásként felhasználnák a GVH ágazati vizsgálatának megállapításait, illetve javaslatait, azaz például, jobban megkötnék a kezét a bankoknak a szerződések módosításában.

Az viszont kérdés, hogy egyáltalán a kormány elé kerül-e majd egy ilyen koncepció, illetve ehhez kapcsolódó törvénymódosítási javaslatok, a bankok ugyanis a szigorúbb fogyasztóvédelmi szabályozásról mindannyiszor azt mondták: önszabályozással megoldják ezt a problémát, illetve, hogy a piaci verseny kikényszeríti ezeket a változásokat.

A GVH ugyanakkor úgy látja, hiába van verseny a piacon, ez a szerződések megkötésében, illetve utólagos, sokszor egyoldalú módosításaiban egyáltalán nem jelentkezik. Igaz, a bankoknak nemcsak a fogyasztóvédelmi szigorításokban van ellenvéleményük.

A pozitív adóslistáért sem százszázalékos a lelkesedés: többször megfogalmazták már kétségeiket egy ilyen adatbázisból kinyerhető információ kapcsán, illetve azzal kapcsolatban is, hogy mekkora lenne pozitív hozadéka egy ilyen regiszternek, azaz valóban csökkennének-e a kamatok a jó adósoknak.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Kováts Surd, a GVH irodavezetõ-helyettese
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást