Az OECD felmérése szerint a megkérdezett román munkavállalóknak közel 25 százaléka vallotta azt, hogy kapott már feketén pénzt a munkájáért. Ez azt jelenti, hogy Romániában a zsebbe fizetés majdnem ötszöröse az uniós átlagnak, ami jelenleg becslések szerint 5 százalék körül van.
Magyarországon ez az arány 8 százalék az OECD jelentés szerint, Szlovákiában 7, Csehországban pedig 3 százalék. Románia után a dobogó második helyén Lettország áll, ott a megkérdezettek 17 százaléka kapott már feketén, azaz adózatlanul fizetést.
A lista elején, egyetlen nem kelet-európai országként, a belgák foglalják el a harmadik helyet 14 százalékkal, majd a litvánok és a lengyelek 11-11 százalékkal.
A lista végén Málta, Nagy-Britannia és Franciaország áll, ott mindössze 1 százalékot tesz ki a zsebbe fizetés.
Az OECD jelentés szerint a két új tagállam Románia és Bulgária, az úgynevezett "félhivatalos" foglalkoztatás tekintetében is az elsők között van az unióban. A félhivatalos foglalkoztatás abban különbözik a be nem jelentett munkától, hogy a feketén dolgozókkal ellentétben a munkavállalónak van szerződése a munkáltatóval, de nem kapja meg a vele járó teljes kompenzációt.
Az OECD dokumentum szerint Magyarországon az összes foglalkoztatottak 19,4 százaléka nincs társadalombiztosításra bejelentve, s 2,6 százalék dolgozik munkaszerződés nélkül.