A MOL vezetőit annak idején viszonylag sok kritika érte, amiért a Slovnaft felvásárlás után nem, sokkal egy kisebbségi részesedés megszerzésére költöttek, az idő azonban őket látszik igazolni. Az elmúlt héten már a bécsi gazdasági lapok is arról cikkeztek, hogy a MOL-OMV párviadal Zágrábban dőlhet el, és úgy tűnik ebben a leosztásban Budapestnek vannak jobb kártyái.
Nemcsak az INA átalakításával eredményesen eltöltött négy év miatt, amelynek során több, mint egymilliárd dolláros ráfordítással felújították a Sisak-I olajfinomítót, bevezették az SAP vállalatirányítási rendszerét, és az INA valamennyi tevékenységét átvilágították. Azért is, mert az INA-ba delegált Mol-os vezetők sok olyan lépést megtettek a horvátok helyett, amit azok helyi, állami olajvállalati alkalmazottként nem tehettek meg.
Az INA-ból kétségkívül a MOL-osok közreműködésével lett európai olajvállalat, amelyben most érthető okokból az OMV is szeretne részt vásárolni. Zágrábi lapértesülések szerint a horvát háborús veteránok alapjának kezelésében lévő 14 százalékot szeretnék megszerezni, a cél azonban a stratégiai kontrollhoz szükséges 26 százalék elérése.
Csakhogy a ma 25 százalékos MOL-nak, minden 10 százaléknál nagyobb INA részvénycsomag eladásához hozzá kell járulnia, és aligha valószínű, hogy Budapestről támogatnák az osztrák tulajdonszerzést. Viszont érthető, ha a MOL tovább növelné részesedését, és a most 30 százalékosra tehető közkézhányadra vételi ajánlatot tesz.
A MOL számára az INA az egyik legdinamikusabban fejlődő, balkáni kőolajtermék piacon biztosítja a jelenlétet, méghozzá vezető pozícióban. Elég csak arra gondolni, hogy ugyan az új horvát autópályák mentén vannak kútjaik a külföldi olajcégeknek is, számos töltőállomással rendelkezik amúgy az OMV Horvátországban, de mégiscsak az INA a piacvezető kiskereskedő. A Pozsony, Százhalombatta, Sisak finomítói tengely, az olaszországi Mantovai feldolgozóüzemmel kiegészülve meghatározó szerepet biztosít a térség kőolajtermék piacán a MOL számára.
A MOL szándékai szerint az INA részvényesei számára tisztességes és reális árat tartalmazó vételi ajánlatot tesz, világos helyzetet teremt az INA befektetői számára, és véget vet a további spekulációknak - olvasható a magyar olajtársaság közleményében. A spekulációk már jelentősen megzavarták a piacot és bizonyos szereplőkben hamis várakozásokat kelthettek.