Húzzák a forintot: az egész régióban erősödnek a valuták

InfoRádió / MTI
2008. július 9. 12:49
Nem csak a forint, hanem - a szlovák koronát kivéve - a kelet-közép európai régiós valuták is történelmi csúcsokat döntenek a napokban, az árfolyam erősödése mögött az országok gazdaságainak gyorsuló felzárkózási folyamata és a tőzsdéktől a devizapiacok felé forduló befektetők állhatnak - vélik az elemzők. Ha nem erősödne a forint, akár 15 forinttal is drágább lenne a benzin.

Az euró árfolyama szerdán a budapesti bankközi devizapiacon történelmi rekordot ért el, áttörte a 230 forintos küszöböt, és Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint nem is várható látványos gyengülése.

A forint ilyen mértékű, főleg ilyen gyors erősödését ugyan nem indokolja sem az egyensúly javulása, sem a külkereskedelmi mérleg kedvező alakulása, ám csak a mértéket figyelembe véve nem áll egyedül a régióban - mondta az elemző.

Példaként említette erre, hogy az elmúlt két-három évben a visegrádi országok valutái - a forint kivételével - mintegy 25-30 százalékkal értékelődtek fel, elsősorban a gazdaságok gyorsuló felzárkózásának köszönhetően. A forint azonban korábban kimaradt ebből a folyamatból a gazdasági problémák és az árfolyamsáv viszonylag késői eltörlése miatt, a javuló egyensúlyi és külker mutatók mellett most hozza be a lemaradást.

Az újonnan csatlakozó országok felzárkózási folyamatának, a reálkonvergenciának része az árak és bérek konvergálása is az uniós átlaghoz. Az árszínvonal ezekben az országokban csak mintegy 60 százaléka a régebbi uniós tagállamokénak. A folyamat vagy tartósan magas inflációval, vagy a devizák tartós felértékelődésével jár együtt, előbbit valamennyi ország igyekszik elkerülni - fejtette ki Suppan Gergely. Azokban az országokban, ahol a nemzeti valuta felértékelődése korábban elkezdődött, meg tudták "fogni" az inflációt - tette hozzá.

Magyarországon is számos előnnyel jár az erős forint: csökkenhet az infláció, csökkenhet az alapkamat, mérséklődhet a béremelés üteme. Bár rekord magasságba emelkedett az üzemanyagok ára, de az áremelés szükségességét valamelyest ellensúlyozta az erős árfolyam.

Gyenge forint mellett az elemző szerint akár 15 forinttal is drágább lenne a benzin, vagy a gázolaj - sorolta az elemző az erős forint pozitív hatásait. Suppan Gergely arra is emlékeztetett, hogy januárban újabb, a várakozások szerint mintegy 20 százalékos gázáremelés várható, további forint erősödés mellett azonban az sem kizárt, hogy ennél alacsonyabb, akár 10 százalék is elegendő.

Az exportáló cégeknek nem kedvez a tartósan erős árfolyam, ám az elemző Szlovákiát említette ellenpéldaként. A szomszédos országban 30 százalékos árfolyam erősödés mellett 10 százalékos gazdasági növekedés és 25 százalékos exportbővülés volt tavaly.

Vannak olyan vélekedések is, hogy a hosszabb ideje gyengélkedő tőzsdéktől a befektetők a devizapiacok felé fordulnak, ami szintén az árfolyamok erősödését támogatja.