"Van Isten, és Alannek hívják"

Infostart
2008. július 8. 19:31
"Van Isten, és Alannek hívják" - Csaba László közgazdász szerint így emlegették a pénzpiacok szereplői az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed húsz év után tavaly leköszönt elnökét, Alan Greenspant, akinek a minap jelent meg a könyve. Ebben keményen bírálja egyebek mellett a jelenlegi amerikai elnököt is.

A világgazdaság pulzusán az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed, azaz az Egyesült Államok jegybankjainak rendszere tartja rajta a kezét. Ha az amerikaiak kamatot csökkentenek, az nagy kihívás az egész világnak - hangsúlyozta az InfoRádiónak nyilatkozva Csaba László.

Alan Greenspan, a Fed 20 év után leköszönt elnöke a pénzpolitikai pragmatizmus képviselője - mondta el a professzor. Hozzátette, az Greenspan működése röviden összefoglalva a piacok optimális bizonytalanságban tartásának politikája volt.

A közgazdász kifejtette: Alan Greenspan nem gondolta azt, amit sokan, hogy a központi bank minden lépésének tökéletesen kiszámíthatónak és átláthatónak kell lennie. Õ úgy gondolta, hogy játék folyik a piac ellenérdekelt szereplői között, és ebben kell kialakítani a gazdasági növekedés szempontjából a legkedvezőbb egyensúlyt.

Voltak nagy meccsei amerikai elnökökkel és pénzügyminiszterekkel, hiszen a jegybank és a költségvetés szinte definíció szerint áll egymással szemben - mutatott rá a Közép-Európai Egyetem professzora. A jegybank függetlenségét ott formailag teljes mértékben tiszteletben tartják, annak senkihez és semmihez nem kell alkalmazkodnia.

Ugyanakkor az, ahogyan a Fed reagált az amerikai jelzáloghitel-válságra, az mutatja, hogy hiába a jogi-politikai függetlenség, az adott társadalmi-politikai környezettől nem tudja magát függetleníteni - vélekedett Csaba László.

A professzor jelezte, hogy Greenspan időszakában ez a nyomás kisebb volt. Az általa előtérbe helyezett gazdasági növekedés ráadásul mind Ronald Reagen, mind idősebb George Bush, mind pedig Bill Clinton gazdaságpolitikájának is központi eleme volt.

Greenspan idejében - fejtette ki Csaba László - nem voltak olyan erős kihívások, mint most, amikor erőteljesen szembe kerül az infláció és a növekedés, a rövid- és a hosszútávú gondolkodás szempontja.

Hanganyag: Nagy Tamás


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást