Az év első 4 hónapjában az üzemanyagok áremelkedése miatt csökkent a lakosság fogyasztása, és így összességében mindössze 2 milliárd forint többletbevétele keletkezett a költségvetésnek- jelentette be a pénzügyminiszter.
Veres János arra a szerdai Fidesz javaslatra reagált, amely szerint az üzemanyagok áremelkedése okozta többlet adóbevételből csökkenteni kellene az üzemanyagok jövedéki adóját, és az alapvető élelmiszerek áfáját.
Veres János hangsúlyozta: a jövedéki adó szintje 6 éve változatlan, utoljára a Fidesz kormány emelte annak mértékét 2002 elején. Az uniós jogszabályok szerint pedig csak az a tagállam csökkenthet az adó mértékén, amely 2003 januárja óta emelte a jövedéki adó szintjét.
Hozzátette: az unió vezetői által elfogadott adózási elképzelések szerint a tagállamok adózási eszközökkel nem avatkozhatnak be az egyes tagországok inflációs folyamataiba, az árak alakulásába.
A kormány nyitott, de...
A pénzügyminiszter kiemelte: a kormány nyitott minden olyan javaslatra, amely az adórendszer átalakítását célozza, de ha valaki ilyen kezdeményezést tesz, akkor annak az uniós szabályozást is figyelembe kell vennie. Éppen ezért Veres János szerint a Fidesz javaslata jól hangzik ugyan, de nem reális.
A pénzügyminisztérium számításai szerint az ellenzéki párt által szorgalmazott adócsökkentés költségvetési hatása 322 milliárd forint. Összehasonlításként Veres János elmondta: az éves költségvetésből ehhez hasonló összeget, 315 milliárd forintot tesz ki a nyugdíjak másfél havi összege, 313 milliárd forintot az egy éves gyógyszertámogatás és 370 milliárd forintot az éves családi pótlék.
Veres János szerint el lehet dönteni, ezek közül melyiket szüntesse meg a kormány, de mint fogalmazott, várja a Fidesz javaslatának részletesebb kidolgozását arról, honnan várják az adócsökkentéshez a fedezetet.