Túlságosan is függővé váltunk a fosszilis energiaforrásoktól, és tapasztalhatjuk ennek hátrányait is, például az üvegházhatást vagy az éghajlatváltozást - mondta az InfoRádiónak Botár Alexa.
A Magyar Természetvédők Szövetségének (MTVSZ) éghajlati programkoordinátora rámutatott: ezek a források végesek, és most már most már felbukkantak az elvonási tünetek is. Ilyen tünet az üzemanyag árának emelkedése is.
Botár Alexa úgy véli, az adó- és áfa-csökkentés nem oldja meg ezeket a problémákat, azonban torzíthatja a piaci feltételeket. Ráadásul onnan vonna el pénzeket, ahol már amúgy is forráshiány van: az egészségügytől, az oktatástól, valamint más állami és önkormányzati feladatoktól. Így csupán elodázzuk a probléma megoldását - vélekedett.
Az Európai Unió országai megrettentek az üzemanyag és az élelmiszer árának emelkedésétől - fejtette ki az MTVSZ munkatársa. Hozzátette, amúgy is csak a kezdő lépéseket tettük meg. Például csupán önkéntes, nem pedig kötelező cél, hogy 2020-ra minden ország 20 százalékkal csökkentse az energiafogyasztását.
Amikor azonban arról van szó, hogy a fosszilis anyagoktól függő gazdaságot át kellene alakítani egy megújuló energiaforrásokra alapuló gazdasággá, olyankor tűnik ki igazán, hogy a politikai-gazdasági elit tagjai mennyire ragaszkodnak még az olaj, a földgáz és a kőszén trióján alapuló szerkezethez - nyilatkozta a programkoordinátor.
Szólamokat ugyan hallunk, de lépések nem igazán történnek - jegyezte meg Botár Alexa.
Hanganyag: Panulin Ildikó