A kormány alapvetően háromféle módját látja annak, hogy az adórendszer átalakításával forrásokat szabadítson föl - mondta az InfoRádiónak a portfolio.hu elemzője. Az első szerint a költségvetés bevételeinek egy részét fordítanák adócsökkentésre. A második megoldás, hogy eltörölnének bizonyos adókedvezményeket. A harmadik szerint pedig egyes adóelemek emelése segíthet más adók csökkentésében - fejtette ki Madár István.
Az elemző szerint a legfontosabb intézkedés az áfa emelése lehet. Erről a pénzügyminiszter többször beszélt már, így sejthető, hogy hangsúlyos helyen van a kormány elképzelései közt - mutatott rá a szakember. Az első két forrásból azonban nem biztos, hogy olyan sok pénz folyna be - mondta Madár István.
A portfolio.hu munkatársa úgy látja, a költségvetésen belül kicsi a mozgástér, hiszen az "csúnyán összezsugorodott" az utóbbi időben. Így 100 milliárd forintnál nem gondolják többnek a szakértők azt az összeget, ami azért fordítható adócsökkentésre, mert ennyivel több adóbevétel lenne - fejtette ki Madár István.
Az adókedvezmények közül van mit eltörölni, hiszen bő választék van belőlük - mutatott rá az elemző, hozzátéve: ezek úgy "burjánoztak el", hogy semmilyen vizsgálat nem bizonyította áldásos hatásukat.
Esetleg a társasági adó és a személyi jövedelemadó bevételeiben lehetnek komoly tételek - nyilatkozta Madár István, aki úgy véli: összességében valószínűleg a járulékteher-csökkentés lesz a kormány számára a kitörési pont.
Az igazi kérdés az, hogy elegendő forrást tudnak-e fölszabadítani ahhoz, hogy azt adócsökkentés valóban áttörő erejű legyen - vélekedik Madár István, aki szerint a válasz a kérdésre: nem.
A szociális rendszeren is lehetne változtatni úgy, hogy a kiadások csökkenjenek, és munkára is ösztönözzön - mutatott rá az elemző. Ezek jó kezdeményezések - jegyezte meg -, de a kormány félve és bátortalanul nyúl a rendszerhez. Így aztán Madár István attól tart, nem lesz jelentős adócsökkentés.
Hanganyag: Panulin Ildikó