Melyik adót kell csökkenteni a tőkevonzáshoz?

Infostart
2008. június 11. 20:27
Magyarország két hellyel visszacsúszott és így Európa hetedik legvonzóbb befektetői célpontja - derül ki az Ernst and Young felméréséből. A gazdasági tárca szakértője ezt nem tartja túl aggasztó jelne, bár azzal egyetért a több gazdasági elemzővel, hogy az ország tőkevonzó képességén bőven van mit javítani.

Az Ernst and Young minden évben felméri Európában az országok tőkevonzó képességét. Eszerint Magyarország helyzete romlott tavalyhoz képest, hiszen az ötödikről a hetedik helyre csúszott vissza. Mindez a társaság magyarországi vezérigazgatója szerint szorosan összefügg az elmúlt év eseményeivel, a politikai stabilitás romlásával.

Havas István elmondta azt is: bár Európa fejlettebb részein a tőkét főleg a szolgáltató szektorba helyezik a befektetők, és csak 40 százalékban az ipari termelésbe, Magyarországon 55-60 százalékban az iparba áramlik a pénz, és az új munkahelyek 87 százaléka is itt jön létre.

Havas István az elmúlt évet közepesnek értékelte a tőkebeáramlás szempontjából.

A Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium szakállamtitkára arra mutatott rá, hogy az ország relatív tőkevonzó képessége ugyan csökkent, de az egy főre vetített beáramló tőke mértékét tekintve még mindig élen állunk a régióban. Egyed Géza hozzátette: abszolút értékekben megelőzött minket Lengyelország vagy Oroszország, ezek azonban sokkal nagyobbak Magyarországnál.

Helyzetünket az adórendszer átalakítása javítaná, szerinte mind az adócsökkentés, mind a rendszer egyszerűsítése növelné a beáramló tőke mennyiségét - véli Egyed Géza.

Bonyolult adórendszer

Az Ernst and Young adóigazgatója azonban ettől nem vár nagy csodát. Vámosi-Nagy Szabolcs rámutatott: az adórendszer bonyolultsága, és a béreket terhelő adó mértéke csak a hetedik szempont egy befektető számára. Mint mondta, a tőketulajdonosok akkor látnak perspektívát az országban, ha nyereségüket könnyen tudják kivinni, azaz ha a nyereséget terhelő adók az alacsonyak.

Rámutatott: bár szükség van egy szélesebb körű adóreformra, az nem csodaszer, és hatása csak évek multával jelentkezik.

Hanganyag: Kaputa Júlia


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Vámosi-Nagy Szabolcs
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást
Egyed Géza
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást
Havas István
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást