A kínai gazdaság jelentős visszaesése várható

Infostart
2008. június 11. 18:47
Nem ért véget az amerikai pénzügyi válság, sőt most már Ázsiában is lassulás várható - mondta a Cashline elemzője, aki szerint a kínai és az indiai gazdaság visszaesése, valamint az olaj árának csökkenése várható.

Továbbra is erős volatilitás, azaz jelentős árfolyam-ingadozás jellemzi a pénzügyi piacokat, a távol-keleti tőzsdéken pedig az árfolyamok zuhanását élhették meg a befektetők.

Sokan ezek kapcsán összeomlásról beszéltek, a Cashline elemzője szerint azonban a folyamatokat nem teljes csődként kell értékelni, hanem a reálgazdasági folyamatok barométereként. Mint mondta, a lejtmenet előre jelzi a kínai és az indiai gazdaság jövőben várható visszaesését.

A kínai tőzsde ugyan az elmúlt időszakban a csúcsához képest mintegy 50 százalékkal esett vissza, ebből nem a tőzsde bezárására, hanem a gazdaság hasonló mértékű visszaesésére lehet következtetni - közölte Sarkadi Szabó Kornél.

Az elemző szerint várható is volt, hogy az amerikai-kínai pénzügyi tengely egyik oldalának megroggyanását, azaz az amerikai pénzpiaci válságot a másik oldal meggyengülése követi.

Kína az ingatlanpiaci válságot minden bizonnyal elkerüli, de a jen erősödése, a nyersanyagárak emelkedése, valamint az inflációs nyomás begyűrűzése következtében a gazdasági növekedés lassulása, és a kínai export visszaesése várható. Már csak azért is, mert mindeközben csökken az Egyesült Államok fogyasztása.

Az elemző szerint mindez előrevetíti a többi mellett az olaj árának visszaesését, amely jelenleg a csúcsán van. Azt ugyanis a kereslet és a kínálat együttese határozza meg, a távol-keleti gazdaságok visszaesése pedig a kereslet csökkenését hozza magával.

Hanganyag: Panulin Ildikó


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást