Az amerikai és a világgazdaság is jelentős változások előtt áll - mondta a szakértő, aki szerint az amerikai lakossági fogyasztás növekedése drámaian lelassul a jövőben, de az is elképzelhető, hogy a növekedés megáll.
Mindez maga után vonja, hogy egyre kevesebbet fognak importálni a tengerentúlon, ez pedig számos, az exportra épülő gazdaság számára azt jelenti: fejlődésüknek új irányt kell találniuk. Ilyenek a délkelet-ázsiai és az olajtermelő országok.
Megoldás lehet számukra a belső fogyasztás növekedése. Kínában például a lakosság ugyan nagyon szegény, a jegybanknak azonban hatalmas mennyiségű devizatartaléka van.
Azaz van pénzük arra, hogy az export helyet beindítsanak egy másik motort, amely húzhatja a gazdaságot. Infrastrukturális beruházásokat ugyanis tudnak majd finanszírozni, és arra is lehetőségük lesz, hogy növeljék külföldi befektetéseiket.
Rámutatott: például Angolában, ahol az olajtermelés felfutása várható a jövőben, Kína az egyik legnagyobb befektető.
Duronelly Péter összegezve elmondta: a növekedés nem fog jelentősen visszaesni, de a világgazdaság szerkezete átalakul a jövőben. Alapvetően az állami pénzekből megrendelt beruházások indukálják majd a növekedést.
Egy másik változás lesz, hogy míg az utóbbi években gyors növekedés volt jellemző, viszonylag alacsony infláció mellett, addig a következőkben gyorsabban emelkedő inflációra és lassuló gazdasági növekedésre számíthatunk a világban.
Hanganyag: Kaputa Júlia