eur:
393.13
usd:
367.06
bux:
65939.26
2024. április 24. szerda György

Gyurcsánnyal egyeztetett az OMV-vezér

Egyik fél álláspontja sem változott, de ez nem is volt célja Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Wolfgang Ruttenstorfer OMV-vezérigazgató megbeszélésének - mondta Banai Károly, a kormányfő kül- és biztonságpolitikai főtanácsadója a találkozó után.

Közölte: a találkozót az osztrák fél kezdeményezte, annak érdekében, hogy az osztrák olajtársaság vezetője személyesen is lehetőséget kapjon álláspontja kifejtésére.

Banai Károly - aki maga is részt vett a megbeszélésen - a félórás eszmecserét higgadt hangvételűnek és tárgyszerűnek nevezte.

Gyurcsány Ferenc megerősítette, hogy barátságtalan lépésnek tartja, ha Magyarországon stratégiai ágazatban kulcsszerepet játszó vállalat esetében egyeztetés nélkül kezdeményeznek felvásárlást. A miniszterelnök azt is megerősítette: támogatja, hogy a MOL független vállalat maradjon - hangsúlyozta a főtanácsadó.

Az egyeztetésen mindkét fél megállapította, hogy sem az álláspontok, sem a körülmények nem változtak: a miniszterelnök a magyarok, az OMV a részvényesek érdekeit védi és tartja szem előtt - tette hozzá.

Daróczi Dávid kormányszóvivő délelőtt jelentette be, hogy "kölcsönös egyeztetés és megállapodás eredményeként" Alfred Gusenbauer osztrák kancellár fogadta Hernádi Zsoltot, a MOL Nyrt. elnök-vezérigazgatóját, Gyurcsány Ferenc pedig találkozik az OMV vezérigazgatójával, Wolfgang Ruttenstorferrel. Hernádi Zsolt a múlt héten járt az osztrák kancellárnál.

Az OMV szeptember végén bejelentette: a MOL-részvények 20,2 százalékának birtokában "olyan helyzetben van", hogy kész vételi ajánlatot tenni a MOL-ra, részvényenként 32.000 forintért. A kormányszóvivő ezután azt mondta, az osztrák vállalat addigi akcióit barátságtalan lépésnek, ellenséges felvásárlásnak tekintik.

Az ügyben Gyurcsány Ferenc miniszterelnök is megszólalt, és jelezte: újraállamosításnak tartaná, ha az OMV átvenné az irányítást a MOL felett.

A miniszterelnök kezdeményezte egy olyan jogszabály kidolgozását, amelynek alapján a magyar állam kontrollt tud gyakorolni olyan üzleti tranzakciók esetén, amikor másik állam befolyása alatt álló társaságok próbálnak befolyást szerezni a közellátás szempontjából stratégiai szerepet betöltő vállalatokban.

Az erre hivatott, "lex MOL" néven ismertté vált törvényt az Országgyűlés valamennyi parlamenti párt támogatásával október 8-án elfogadta.

Címlapról ajánljuk
Újabb őrizetbevétel Németországban: egy EP-képviselő asszisztense dolgozhatott Kínának

Újabb őrizetbevétel Németországban: egy EP-képviselő asszisztense dolgozhatott Kínának

Kína javára végzett kémtevékenység gyanújával vettek őrizetbe egy embert a karlsruhei szövetségi főügyész utasítására. Az eset különbözik a korábbi háromtól, ezúttal ugyanis egy parlamenti párt európai parlamenti képviselőjének legközelebbi munkatársáról van szó. Kína berlini nagykövetsége visszautasította a vádakat.

A lengyel álláspont egyértelmű: Oroszországnak stratégiai vereséget kell szenvednie Ukrajnában - szakértők az Arénában

A lengyelországi önkormányzati választások után mindkét politikai oldal győztesnek vallhatja magát – derült ki az InfoRádió Aréna című műsorában, amelynek Mitrovits Miklós történész és Dobrowiecki Péter, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője, két Lengyelország-szakértő volt a vendége. A beszélgetésben szó esett Donald Tusk Európa-politikájáról és Jaroslaw Kaczynski utódlásának kérdéséről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.24. szerda, 18:00
Isépy Tamás a Századvég makrogazdasági üzletág vezetője
Madár István a Portfolio vezető elemzője
Jelentési nagyüzem a tőzsdéken, a Teslára szegeződnek a szemek

Jelentési nagyüzem a tőzsdéken, a Teslára szegeződnek a szemek

Hangulatjavulással indult a hét a tőzsdéken, tegnap világszerte felpattantak a tőzsdék a korábbi hetekben tapasztalt esés után. A momentum a mai nap kitartott, Ázsiában nagyrészt emelkedtek a vezető részvényindex és Európában is határozott emelkedést lehet látni, valamint az USA-ban is folytatódott az erősödés. Közben felpörögtek az események mind makrogazdasági, mind gyorsjelentési fronton: itthon az MNB kamatdöntést tartott, és a nap folyamán sorban érkeztek a BMI adatok Európából és az Egyesült Államokból; közben a befektetők a vállalati gyorsjelentésekre figyelnek, a Spotify árfolyama például nagyot ugrott a vártnál jobb eredmények után, de a zárás után érkezik majd a Tesla is, amelyről még a jelentést megelőzően technikai elemzést készítettünk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×