Magyar és nemzetközi szempontok a MOL-sztoriban

Infostart
2007. augusztus 16. 06:45
Az OMV minden bizonnyal nem fogja megszerezni azt a szavazati többséget, amellyel átvehetné az irányítást a MOL felett - véli Kende Tamás nemzetközi jogász. A szakértő hozzátette: a mostani helyzetet a magyar- és a nemzetközi jog másként értelmezi.

Kende Tamás az InfoRádió Aréna című műsorában elmondta: az Economist című lap szerint megtakarítások lennének a két vállalat fúziójából, a cégek ugyanis az elmúlt években minden lehetséges módon megpróbáltak egymás alá tenni.

Nemzetközi jogi szempontból nincs probléma azzal, hogy a MOL saját részvényeket vásárolt fel, a gazdasági lap azonban magyaros huszárvágásként említi az akciót, olyan lépésként, amelyre eddig nem nagyon volt példa a gazdasági életben.

A nemzetközi jogász hozzátette: a technika a magyar jog szempontjából lehet érdekes, de a hatóságok ebben partnerei a MOL-nak.

Küzdelem a sarkvidékért

Kende Tamás arról is beszélt, hogy az utóbbi években jelentősen megnőtt az Északi-sark stratégiai jelentőssége. Kende Tamás nemzetközi jogász szerint ez indokolhatja, hogy egyre több állam nyújtja be az igényét a sarkvidék birtoklására.

Összesen öt állam - Kanada, Oroszország, az Egyesült Államok, Dánia és Norvégia - verseng azért, hogy érvényt szerezzen jogainak. A szakértő szerint számos stratégiai és gazdasági hasznot hozhat az igénylőknek a sarkvidék.

Hanganyag: Exterde Tibor


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Összefoglaló a MOL-OMV történetrõl
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást
Kende Tamás a MOL-ról
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást
Kende Tamás a sarkvidékrõl
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást