Korrupció van, konszenzus nincs Magyarországon

Infostart
2007. július 19. 16:15
A hazánkban működő multinacionális nagyvállalatokat tömörítő Magyar Európai Üzleti Tanács kilencedik jelentését készítette el Magyarországról, és ebben a korrupció és a nemzeti konszenzus hiánya a két leghangsúlyosabb kifogás.

A Magyar Európai Üzleti Tanács tagvállalatai tavaly 5.150 milliárd forintos árbevételt értek el és majdnem 29 ezer embert foglalkoztatnak. Takács János, a tanács elnöke, aki egyben az Electrolux-Lehel vezérigazgatója, azt mondta, hogy a jelentésben, mint mindig, elsősorban a kritika fogalmazódott meg.

Mint azt az InfoRádióban elmondta, bár a régió országainál nem súlyosabb gond a korrupció Magyarországon, a multinacionális vállalatok ezzel még nem elégedettek.

Ráadásul úgy látják: a helyzet az elmúlt években rosszabbodott. Szerintük a bürokrácia és a döntési folyamatok hosszának csökkentésével mérsékelni lehetne a visszaélések számát.

A tanács elnöke másodikként azt emelte ki, hogy az ország csak akkor tud érdemben előrelépni, ha a hosszú távú célokban széles társadalmi konszenzus alakul ki.

Kevés támogatást kap a kutatás-fejlesztés

Fodor István, a tanács tagja szerint Magyarország egyre kevesebbet fordít kutatás-fejlesztésre, ennek pedig hosszú távon csak rossz hatása lehet. Kijelentette: annak ellenére, hogy a vállalatoknak innovációs járulékot kell fizetniük, az állam nem növelte a kutatás-fejlesztésre fordítható források mértékét.

A jelentés ismertetésén ott volt Kóka János gazdasági miniszter is, aki tulajdonképpen annak legtöbb megállapításával egyetértett. A korrupcióról azt mondta: a koalíciós szerződés kiegészítése nyomán reméli, hogy ezen a téren hamarosan érdemi változások lesznek.

A nemzeti konszenzus esélyéről pedig ezt mondta: ha az ellenzék ki tud lépni abból a szerepből, hogy mindent csak gátol és minden cselekedetét a kormány megbuktatásának rendeli alá, akkor néhány sorsfordító ügyben is törvény születhet.

A Magyar Európai Üzleti Tanács tagjai az idei jelentésben arra is felhívják a kormány figyelmét, hogy sokkal többet kellene fordítson az egyre rosszabb demográfiai helyzet javítására.

Hanganyag: Albert Dénes


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Fodor István, a tanács tagja
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást
Kóka János gazdasági miniszter
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást
Takács János, a tanács elnöke
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást