Befejezték az óriásvállalat feldarabolását

Infostart
2007. május 10. 14:14
Egy moszkvai árverésen 4700 millió euróért elkelt az egykori Jukosz olaj- és gázbirodalom utolsó jelentos darabja, a Szamaranyeftgáz is.

A Jukosz volt elnöke, Vlagyimir Hodorkovszkij nyolcéves börtönbüntetését tölti Szibériában, Moszkvában pedig az egykori Hodorkovszkij- birodalom utolsó darabjai kerülnek kalapács alá.

Vlagyimir Hodorkovszkij ellen a Kreml 2003-ban indított hadjáratot, elemzők szerint kettős céllal: elsősorban azért, mert az üzletember egyre nagyobb politikai befolyást szerzett, másrészt mert a Kreml újra állami kézben akarta tudni a nagy energiacégeket.

A hadjáratnak az lett a vége, hogy Vlagyimir Hodorkovszkijt többrendbeli adócsalásért elítélték, a Jukoszt pedig szép lassan feldarabolták és a legnagyobb falatokat a Rosznyeft vásárolta meg, amely így az Orosz Föderáció második legnagyobb cégévé nőtte ki magát.

A több komoly kőolaj- és gázmezőt, olaj-és gázvezetékeket, valamint szállítási vállalatokat integráló Rosznyeft nyílt részvénytársaság, de egyetlen tulajdonosa az orosz föderáció.

Fő a látszat

A Kreml az idei árveréseken igyekezett megőrizni annak látszatát, hogy az eladások szigorúan piaci alapon történtek, ám azt nem lehetett nem észrevenni, hogy a legnagyobb vevő, a Rosznyeft igazgatótanácsának elnöke az az Igor Szecsin, aki közel két évtizede Vlagyimir Putyin bizalmasa és legközelebbi munkatársa.

Igor Szecsin 1991 óta kabinetfőnöke volt Vlagyimir Putyinnak, a mostani orosz elnök előző munkahelyein is, vagyis a szentpétervári városházán, az orosz vagyonkezelő hivatalnál majd az elnöki hivatalban is.

Az elnöki hivatal vezetője mellesleg egy Szergej Szobjanyin nevű úr, akinek üzlettársa, Vlagyimir Bogdanov egy másik állami olajóriás, a Szurgutnyeftgáz vezérigazgatója. Vlagyimir Bogdanov a Forbes idei milliárdos-listáján csupán a szerény 237. helyet mondhatja magáénak, kevesebb mint négy milliárd dolláros vagyonával.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást