Sok a csaló, kevés az ellenőr

Infostart
2007. március 29. 13:11
Bár az ellenőrzés jó megoldás a trükközve veszteséges vállalkozások ellen, de nem túl hatékony - véli Zara László, a Magyar Adótanácsadók és Könyvviteli Szolgáltatók Országos Egyesületének elnöke.

A Magyar Adótanácsadók és Könyvviteli Szolgáltatók Országos Egyesületének elnöke úgy véli, a kilátásba helyezett fenyegetés, illetve az adóellenőrzés növelése nem lehet elég hatékony, hiszen nagyjából 300 ezer érintett vállalkozásról van szó, szemben a 2 ezer adóellenőrrel.

Zara László szerint a veszteséges cégek számára kötelezően kitöltendő nyomtatvány sem tudja majd jelentősen leszűkíteni ezt a kört.

Nincs biztos módszer

A vállalkozásoknál előfordul, hogy elszámolnak olyan költségeket is, amelyek nem tartoznak a vállalkozáshoz. Ilyenek például a külföldi utazások, adott esetben bizonyos reprezentációs vagy személyi jellegű költségek - mondta Zara László.

Hozzátette: ezek bekerülhetnek az ellenőrzési szempontok közé, azonban nem biztos, hogy ezen adatok alapján csak olyan vállalkozásokat választanak majd ki, amelyeknél valóban meg lehet állapítani, hogy a veszteségük manipulált.

Ráadásul veszteséget nem lehet fél évre értelmezni, így arról is dönteni kell, hogy a 2006-os eredményeket is vizsgálják, vagy majd csak a 2007-eseket - mondta az adószakértő.

Van megoldás?

Zara László szerint nincs jó megoldás, mert csupán a fenyegetettség növelésével, ismerve az adóhatóság létszámproblémáit, nem tudják megfelelően szélesíteni az adófizetők körét.

Ráadásul nem ez lenne az első ilyen jellegű szigorítás a vállalkozások számára.

Például a tavaly ősszel bevezetett dupla járulékminimummal kapcsolatos bejelentési kötelezettségtől is sokan tartottak, de az eddigi információk szerint nem hozott átütő sikert, azaz nem lett nagyságrendileg nagyobb a társadalombiztosítási bevétel.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást