A közgazdászok eltérően értékelik az OECD-jelentést

Infostart
2007. február 26. 15:50
Nemzetközi összevetésben Magyarországon a legmagasabbak a közterhek, az egy főre jutó adóráta 69,5 százalék - derül ki az OECD (Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet) éves jelentéséből. Csaba László közgazdász szerint Magyarországon nincs adótudatosság, a rendszer átláthatatlan, ezért átfogó reformra lenne szükség. Bod Péter Ákos úgy vélekedett, nem jelentős a túladóztatás, mivel a vállalati szférában kedvezők a feltételek.

Rendkívül magasnak tartja az OECD jelentésében szereplő adatot Csaba László.

A közgazdász úgy vélekedett: azért olyan alacsony a foglalkoztatottság, mert magasak a munkabérek járulékai, és ezt tetézi az elmúlt időszakban bevezetett több "bagatell adó".

Ez ellentétes a nemzetközi közgazdasági gyakorlattal, amely az átlátható adók átlátható módon való beszedésére irányul - mondta a Közép-európai Egyetem egyetemi tanára.

A közterhek mértéke, szerkezete és működtetése is kedvezőtlen, ezért alacsony a foglalkoztatottság és emelkedik a munkanélküliség - hangsúlyozta Csaba László.

A közgazdász kiemelte: Magyarországon nincs adótudatosság, mivel a rendszer átláthatatlan, és az újraelosztó mozzanat a domináns. Nem lehet összefüggést találni a befizetések és a kifizetések között - tette hozzá.

Csaba László szerint a bevételi és kiadási rendszer összerendezett végiggondolása jelenthet megoldást. Kevesebb számú, de nagyobb jelentőségű intézkedésre lenne szükség, míg jelenleg éppen ennek fordítottja valósul meg - mondta a közgazdász.

A Közép-európai Egyetem tanára megfelelőnek tartaná azt a Draskovics Tibor által felvetett javaslatot, amely a fogyasztás felé tolná el az adókat, ugyanakkor a munkaadói terheket is csökkenti.Bár az OECD az élre sorol minket az adóterhek tekintetében, Magyarországon nem olyan jelentős a túladóztatás - vélekedett Bod Péter Ákos.

A közgazdász, a jegybank svolt elnöke szerint azért ilyen magasak a számok, mert főként a lakosság terhei nagyok, ám a vállalati szférában nagyon kedvezők a feltételek, míg az ingatlanok és a vagyonok adóztatása terén a sor legvégén állunk.

Az összkép alapján az átlag felett vagyunk némileg - fejtette ki az egyetemi tanár.

Bod Péter Ákos kiemelte: ilyen költségvetési számok mellett kockázatos adócsökkentésről beszélni.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Bod Péter Ákos az OECD jelentésrõl
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást
Csaba László az OECD jelentésrõl
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást