Elmaradhatnak a gyógyszergyári beruházások

Infostart
2007. február 23. 18:31
Több gyógyszeripari beruházás marad el idén a megszorító intézkedések miatt. Van olyan cég amelyik 8-10 milliárd forintnyi beruházást halasztott el, de van olyan is amelyik még nem döntött arról, hogy spóroljon-e a fejlesztéseken.

Bogsch Erik, a Richter Gedeon Nyrt. vezérigazgatója szerint idén 20 milliárd forint pluszterhet ró a gyógyszer-gyártókra a kormányzat.

A 12 százalékos plusz adó a támogatási összeg után, valamint az orvos-látogatókra kirótt, fejenként 5 millió forintos díj számításaink szerint az egész gyógyszeriparnak egy körülbelül 20 milliárdos plusz befizetést jelent, ami kigazdálkodhatatlan összeg - fogalmazott a vezérigazgató az InfoRádióban.

Bogsch Erik hozzátette, a Richter 8-10 milliárd forintnyi beruházást halaszt el a gazdasági megszorítások miatt. Azonban nem a teljes összeget fordították volna kutatás-fejlesztésre.

A GSK nem bővít

A GlaxoSmithKline ugyanezen okok miatt felfüggeszti gödöllői vakcinaüzemének tervezett bővítését - mondta el Leitner György, a cég ügyvezetője.

"Nem látunk arra esélyt, hogy a következő egy-két évben ez bővülni tud, hiszen annyira kiszámíthatatlan a magyar piac, és olyan terhek sújtják az itt működő gyógyszergyári cégeket, hogy ezt most nem tudjuk megtenni" - közölte az ügyvezető.

Leitner György elmondta: a bővítés következő üteme több 10 millió eurós beruházást jelentene.

A Teva még nem határozott

Rózsa András, a Teva Magyarország Zrt. vezérigazgatója beszámolt arról: cége még nem döntött abban a kérdésben, hogy későbbre halasszon-e valamilyen beruházást.

Arról, hogy Magyarországon épüljön-e a cég által tervezett 100 millió dolláros gyógyszergyártó üzem, még szintén nem döntöttek.

Rózsa András hozzátette, ha nem Magyarországra, Indiába, Csehországba vagy Lengyelországba telepíti a Teva az új gyárat.

Az Egis nem költene K+F-re

Az Egis csupán egymilliárd forintnyi beruházást halaszt el idén - mondta el Menti Mariann, a cég kommunikációs igazgatója.

Menti Mariann kitért arra, hogy az Egis esetében ez csupán kisebb informatikai és gépjármű beszerzési beruházásokat jelentett volna, nem érinti a kutatás-fejlesztést, vagy a termelést.

Piaci elemzők szerint egyébként jelenleg a gyógyszeripar tőkearányos megtérülése a kutatás-fejlesztési területen 10-12 év, a  termelési területen pedig 5-7 év.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást