Hátborzongató: 50 éven belül kipusztulhatnak az ehető tengeri halak

Infostart
2006. december 21. 16:25
Éjszakába nyúló vita után az Európai Bizottság jóváhagyta a jövő évi halászati kvótákat. A döntéssel a halászok és a természetvédők is elégedetlenek. Egy ENSZ-jelentés szerint 50 éven belül az összes ehető tengeri halfajta kipusztulhat.

A máltai Joe Borg, az unió halászati és tengerészeti biztosa a meglehetősen bonyolult, tengeri övezetenként és halfajtánként részletezett jövő évi kvótarendszerről azt mondta: kompromisszumot kellett találni a halfajok illetve a halászatból élők érdekeinek védelme között.

A kompromisszum lényege az, hogy jövőre 14 százalékkal csökkentik a kifogható tőkehalmennyiséget, újra engedélyezik viszont egy szardíniafajta, az ajóka tavaly és idén is egy-egy félévre betiltott halászatát.

A brit halászok szerint a tőkehalkvóta csökkentése több ezer munkahelyet veszélyeztet, a környezetvédők viszont - akik a kvótatárgyalások alatt végig tüntettek - azt mondják, ha most nem csökkentik drasztikusan a halászatot, néhány évtizeden belül minden ehető halfajta kipusztul.

Ötven év múlva nem lesz ehető tengeri hal?

Az ENSZ élelmezésügyi hivatalának egy nemrég megjelent tanulmánya szerint ugyanis az elmúlt ötven évben a világ tengereiből kipusztult az ehető halfajok egyötöde és a mostani halászati adatokat a jövőre vetítve a következő ötven évben az összes többi is kipusztulhat.

Az unió egyébként 2000-ben még ötvenezer tonna északi-tengeri tőkehal kifogását engedélyezte, ám ez a kvóta jövőre már csak húszezer tonna lesz.

A tengerbiológusok szerint viszont a tőkehalak kipusztulását csak egy teljes halászati tilalommal lehetne megelőzni, ugyanis létszámuk már így is csupán harmada a fajfennmaradáshoz szükségesnek ítélt minimumnak.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást