Tartania kell-e Európának a románok özönétől?

Infostart
2006. december 15. 16:20
A csaknem 23 millió lakosú Románia uniós csatlakozása ismét felerősítette azokat a félelmeket, amelyek már a 2004-es bővítés idején megjelentek, nevezetesen hogy az olcsó munkaerő nyugat felé vándorol. Az InfoRádióban erről beszélt Ovidiu Jurca, az egyik legnagyobb román szakszervezeti szövetség alelnöke.
Romániában jelenleg is öt százalékos a munkanélküliség. Egy nagyobb arányú kivándorlás esetén nem fenyegetné az országot munkaerőhiány?

Néhány ágazatban, így az építőiparban, a textiliparban és a számítástechnika területén Románia már most is munkaerőhiánnyal küzd, ám erre nem a munkaerő áramlásának adminisztratív tilalma, vagy a piacvédelmi intézkedések adhatnak jó választ, hanem a béreket kell közelíteni az európai színvonalhoz. Romániában ma az átlagfizetés alig egytizede a franciaországinak, és kicsit kevesebb, mint fele a magyarországinak.

Románia honnan pótolhatja a hiányzó munkaerőt?

A Romániába érkező munkaerő jelenleg keletről jön: Moldovából, Ukrajnából, de nem szabad megfeledkeznünk a távol-keletről érkezőről sem.

Hány román dolgozik külföldön, és mely országokban?

Több mint kétmillió-kétszázezer román dolgozik külföldön. Fontos megjegyezni, hogy ezek az emberek csak az idén több mint három milliárd eurót küldtek haza. A legkedveltebb célországok a latin nyelvűek, elsősorban Spanyolország, Portugália, Olaszország, ezeket pedig a Benelux államok követik. Az imént említett nagy számból is érzékelhető, hogy Európának nem kell tartania a román munkaerő özönétől, hiszen akik külföldre vágytak, azok már jórészt ott is vannak.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást