Csődrekord Magyarországon

Infostart
2006. október 4. 17:38
Az idei év első kilenc hónapjában majdnem kétezerrel több cég vált fizetésképtelené, mint a tavalyi év azonos időszakában. Michael Szabó, a Coface Hungary cégminősítő ügyvezetője szerint azonban a csődök egy jelentős részének oka nem valódi fizetésképtelenség, csupán az, hogy a tulajdonos nem akarja megfizetni tartozásait.

A csődök tekintetében a textilipar vezet 4,5 százalékkal, ez azonban egy 9 hónapos arány, ami éves szinten 6 százalékos csődarányt jelent. Ezt követi az építőipar, a faipar 3,78 százalékkal, illetve a kis- és nagykereskedelem 3 százalék feletti csődaránnyal - mondta az InfoRádióban Michael Szabó.

A Coface Hungary ügyvezetője szerint mindig Budapesten van a legtöbb csődeljárás, mert a fővárosban van a legtöbb cég. A legkedvezőbb helyzetet Győr-Moson-Sopron megye mutatja 1,5 százalékos csődaránnyal. Egyértelmű tendenciát azonban nem lehet megállapítani az országban.

A statisztikai adatokból nem derül ki: mekkora azoknak a cégeknek az aránya, ahol a tulajdonos azért kér csak csődeljárást, mert nem akarja megfizetni tartozásait, majd egyszerűen új céget alapít - mondja Michael Szabó.

A Coface Hungary tapasztalatai szerint azonban azoknál a cégeknél, ahol működő gazdasági tevékenység van a háttérben, nagy azoknak az aránya, amelyeknél a cég vagyonának kimentésével, és az eredeti cég felszámolásával szabadul meg az adósságtól a tulajdonosi kör - tette hozzá a cégminősítő vállalat ügyvezető igazgatója.

Michael Szabó szerint ezt a tendenciát jól jelzi az is, hogy a dramatikusan emelkedő csődszámok mellett még mindig több cég van ma Magyarországon, mint 12 hónappal ezelőtt.

Az elmúlt 1 évben 11 ezer cég megszűnt, de 16 ezer cég alakult. Ez nem 16 ezer új üzletötletet takar, hanem legtöbbször régi cégekből formálódó újakat - hangsúlyozta Michael Szabó.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást