"Magyarország, a problémás gyerek"

InfoRádió / MTI
2006. július 20. 13:34
Szerencsétlen fordulatnak minősíti a Közép-Európában az elmúlt hónapokban végbement változásokat a The Wall Street Journal című amerikai konzervatív napilap európai kiadása. A lap Magyarországot problémás gyereknek nevezi, különösen a magas deficit miatt.

Aggódik a Közép-Európában végbemenő folyamatok miatt a tekintélyes amerikai The Wall Street Journal (WSJE) európai kiadása. A konzervatív napilap elsősorban Robert Fico szlovákiai győzelmével és a lengyel helyzettel foglalkozik, de kitér Magyarországra is.

Magyarországot a lap "problémás gyereknek" nevezi, kiemelve a magas hiányt és a forint árfolyamesését. "A magasba szökő deficit, amely többek között annak köszönhető, hogy nem sikerült csökkenteni a nyugdíjakat és az egészségbiztosítási költségeket, a Standard and Poor's hitelminősítő céget a múlt hónapban a magyar adósság leminősítésére késztette. A forint zuhanni kezdett. S a piacokon nem keltett túl nagy hatást Gyurcsány Ferenc szocialista miniszterelnök terve az adók növelésére és a kiadások csökkentésére" - írja a The Wall Street Journal.

Vezetők új generációja

A lap Robert Fico szlovákiai győzelmével kapcsolatban megjegyzi, hogy az "csak része annak az aggasztó tendenciának, amely több kelet-európai országban is végbement, ideértve Lengyelországot és Magyarországot". E tendencia során vezetők olyan új generációja került hatalomra, amely a reformok visszacsinálását vagy az eddigi eredményeken alapuló "nyugalmi időszakot" ígéri, aminek a lap szerint még nem jött el az ideje.

Lengyelország kapcsán a lap megemlíti a politikai fejleményeket, jelesül, hogy a hatalom egy ikerpár kezébe került, s hogy ők "sajnálatos szövetséget kötöttek" két populista párttal - de úgy véli, az igazi veszély nem a lengyel demokráciára, hanem a gazdaságra leselkedik.

Ugyanis a múlt hónapban távozott az addigi pénzügyminiszter, nemrégiben pedig a miniszterelnök is lemondott, s így a kormányban kevés reformer maradt, s a kabinet eddig sem tett sokat a gazdasági problémák, mindenekelőtt a magas munkanélküliség megoldására.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást