Elbocsátások várhatók a turisztikai szektorban

Infostart
2006. július 12. 12:48
Országszerte elbocsátásokra és a belföldi turizmus visszaesésére számítanak a szállodaiparban. A megemelt bérterhek és energiaárak jelentősen növelik kiadásaikat, és az előre meghirdetett szobaárak miatt az 5 százalékkal magasabb forgalmi adót sem tudják a vendégekre terhelni. A cégek a dolgozókon tudnak spórolni.

A pünkösdi hideg után végre beindult a szezon a Balatonnál, a megszorításokkal azonban üröm is került az örömbe. A szállodások és a vendéglátósok attól tartanak, hogy az áfa emelése miatt dráguló szolgáltatások elriasztják a vendégeket, és lejtmenetbe kerül a lassan-lassan virágzásnak induló hazai turizmus.

Az eddig 15 százalékos forgalmi adóval terhelt szolgáltatások drágulása számottevően jövőre lesz érezhető - mondta Polgár Tibor, a Balaton Tourist marketing igazgatója.

Az ország más részein sem derűlátóbbak a cégvezetők. Az idegenforgalmi szempontból kevésbé kiemelt térségekben, amilyen például Jász-Nagykun-Szolnok megye, az emelkedő bérterhek miatt a dolgozók elbocsátása is szóba kerül.

Lipóczky Jánosnak, a szolnoki Tisza Szálló igazgatójának az a legfontosabb, hogy ne kelljen bezárni a 100 éves szállodát.

A vendéglátáshoz ugyanis sok embert kell foglalkoztatni. A szálloda vezetője most azon gondolkodik, hogy éttermében már csak reggelit kínál vendégeinek, így 15-20 fővel csökkentheti a dolgozók számát.

Az adóterhek mellett az üdülési csekk forgalmának korlátozása is komoly érvágás a turisztikai vállalkozásoknak. Az egri Flóra Park Hotel nyári bevételének meghatározó részét az üdülési csekk adja - mondta Tari Szabolcs, a szálloda igazgatóhelyettese.

Még a budapesti luxushotelek menedzsmentje is aggódik. Galla Gergely, a Le Meridien szálloda értékesítési igazgatója elsősorban attól tart, hogy a kiélezett versenyben, ahol Európa legjobb szállodái szállnak ringbe a vendégekért, a drágulás miatt a turisták elpártolnak Budapesttől, és egy hasonló adottságú, ám sokkal kedvezőbb árfekvésű fővárost választanak.

Elég komoly versenyhelyzet van, és ha emelkednek az áraink, akkor nem biztos, hogy versenyben fogunk tudni maradni a többi szállodával - mondta.

Budapest számára a legnagyobb versenytárs az elmúlt években Prága volt, de hasonló konkurenciát jelenthet Bécs vagy Barcelona is, a felmérések szerint ugyanis ezek az úti célok is szóba kerülnek mind az üzleti utazóknál, mind a turistáknál, amikor végül is Budapest mellett döntenek.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást