A kormány adócsalónak tartja a fél országot?

Infostart
2006. július 10. 20:35
Az Országgyűlés elfogadta a kormány adóprogramját, a törvénycsomag számos ponton érinti a társadalombiztosítás eddigi szabályait, és növeli a járulékterheket.

Szeptembertől emelkednek egyes járulékok, duplájára nő a járulékalap, azaz - alapesetben - a mostani kétszeresét kell fizetni a minimálbéren bejelentett munkavállalók után.

Jelenleg a munkaadók 29 százalék társadalombiztosítási járulékot fizetnek, ebből 18 százalék a nyugdíj, 11 százalék pedig az egészségbiztosítási járulék. A múlt év végén még arról döntött a kormány - és a parlament törvénybe is foglalta -, hogy 2007-től a tb-járulék 26 százalékra csökken.

Ehelyett marad a 29 százalék, sőt a munkavállalók által fizetett terhek még nőnek is. A biztosítottak a fizetésükből jelenleg 4 százalék egészségbiztosítási járulékot fizetnek. Ez szeptembertől 6-ra, januártól pedig 7 százalékra emelkedik.

Duplázódó járulékalap

A munkaviszonyban vagy bármilyen közszolgálati jogviszonyban dolgozók foglalkoztatója a 29 százalékos tb-járulékot szeptembertől legalább havi 125 ezer forint, azaz a minimálbér duplája után kell megfizetnie.

Amennyiben az alkalmazott jövedelme ennél kisebb, úgy a munkaadó ezt bejelentheti az adóhatóságnak, és akkor a bejelentett kisebb jövedelem után kell a járulékot fizetni. Ha a munkaadó nem jelzi ezt az adóhatóság felé, akkor a munkavállalót terhelő járulék-többletet neki kell fizetnie.

Ugyanez a szabály érvényes a társas vállalkozás személyesen közreműködő tagjaira - a betéti társaságnál a beltagokra -, illetve az egyéni vállalkozókra is.

Amennyiben a jövedelem kisebb 125 ezer forintnál, úgy itt is a bejelentés után lehet a tényleges jövedelem után járulékot fizetni, de a minimálbér után mindenképpen kötelező.

Alkotmánybírósághoz fordulhat a VOSZ

Érdekképviseleti szervezetek, többi között a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége már a múlt héten tiltakozott a törvénymódosítás ellen.

Demján Sándor, a szervezet elnöke akkor úgy fogalmazott: a dupla minimálbér szabályainak kidolgozásával a kormány kollektív bűnösséggel vádolta meg a vállalkozókat.

"Szeretnénk, ha a kollektív bűnösség vélelme nem állna fenn, mint a tavalyi áfa-visszaigénylések visszatartásánál. Nem értjük, hogy a politika miért nem tanult abból az esetből. Milyen alapon merik kijelenteni, hogy a minimálbér kétszeres járulékát lehet fizetni, mert ennyit csalnak a vállalkozók?" - tette fel a kérdést Demján Sándor.

A VOSZ a múlt héten úgy döntött: a törvény elfogadása esetén az Alkotmánybírósághoz fordul.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást