Összesen 47 milliárd forintot tesz ki a Transelektro-csoport teljes hitel és tőkeállománya. Mivel ebből 22 milliárdot az állam biztosított tőkeemelés, illetve hitelek formájában, közvetve az állam is tulajdonos a vállalatban.
Elsősorban ezt a tényezőt vette figyelembe a gazdasági miniszter, amikor januárban bejelentette: reorganizációra van szükség a cégnél annak érdekében, hogy megmaradjon a mintegy 1700 dolgozó munkahelye, illetve hogy biztosítva legyen a korábbi állami hitelek visszafizetése.
Székely Péter, a Transelektro elnöke és egyben többségi tulajdonosa alultőkésítettséggel, illetve lejárt szállítói kifizetésekkel magyarázta a pénzügyi válságot.
Konzorcium a segítségnyújtásra
A hitelező állami és kereskedelmi bankok úgy döntöttek: konzorciumot alkotnak a további kölcsönök feltételeinek kidolgozására. A tulajdonosi közgyűlés ezt követően Hónig Pétert, a Malév Rt. elnökét választotta az újonnan létrehozott Ganz-Transelektro Villamossági Rt. elnök-vezérigazgatójává, akinek elsődleges feladata a válságkezelés, amelyet korábban már sikeresen oldott meg a Dunaferr Rt. esetében.
Miközben a hitelező pénzintézetek a lehetséges pénzügyi megoldásokról egyeztettek, Székely Péter eladta a Vegyépszernek a Transelektro Management és Vagyonkezelő Kft.-ben meglévő részesedésének egy hányadát.
A tranzakció jelentőségét az adja, hogy ez a kft., amelyben a Vegyépszernek és Székely Péternek összesen több mint 80 százalékos tulajdona van, befolyással rendelkezik a Transelektro-csoport valamennyi cégében.
Tudomásul vették...
A gazdasági tárca szóvivője szerint bár Székely Péter elmulasztotta a tranzakcióval kapcsolatos egyeztetési kötelezettségét, és így előzetesen Kóka János miniszter sem tudott a Vegyépszer tulajdonszerzéséről, tudomásul vették az ügyletet.
"Úgy gondoljuk, hogy a Vegyépszer egy olyan tőkeerős társaság, amely segíteni tud a Transelektro likviditási gondjain" - fogalmazott Ábrahám Gergely az InfoRádióban.
Több milliárdos hitelek
A legfrissebb hírek szerint a kereskedelmi bankok néhány napon belül 3 milliárdos hitelt nyújtanak a cégnek. A gazdasági tárca szóvivője azt mondta: a tárgyalások jó ütemben haladnak, és várhatóan már a héten megszülethet a döntés az újabb kölcsönről, amelyre 75 százalékban az állam ad garanciát.
A kérdés csak az, hogy ez elég lehet-e a nehézségek áthidalásához, illetve az, hogy a cég mire fordítja a majd a kölcsönt. Ábrahám Gergely szerint minden lehető eszközzel vizsgálják majd a megfelelő felhasználást.
A tárca szóvivője hozzátette: a gazdasági miniszter nem hivatalos úton szerzett információk alapján arra kérte Erős Jánost, az MFB vezérigazgatóját, hogy azonnal indítson vizsgálatot arra vonatkozóan: a Transelektro-nál szabályosan használták-e fel a korábban kapott 22 milliárd forintnyi állami hitelt.