A kormány valószínűleg azért választotta azt a megoldást, hogy a részvényeket magának az olajtársaságnak kínálta fel, mert égetően szüksége van a pénzre – mondta Barcza Mihály az InfoRádióban.
A kormány szerdai ülésén döntött arról, hogy az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt. eladja a még állami kézben lévő MOL-részvényeket. A 11,7 százalékos részesedésből 10 százalékot az olajtársaság vehet meg, a többit kisbefektetőknek értékesítik.
Batiz András kormányszóvivő csütörtökön azt mondta, hogy a 12,8 millió részvény mintegy 200 milliárd forintot ér.
A MOL Rt. ebben az évben 3 százaléknyi részvényt hívhat le. Hernádi Zsolt, a cég vezérigazgatója közölte: a vételi opció hosszú távon biztosíthatja a társaság stabilitását és növekedését.
Barcza Mihály ezzel összefüggésben azt mondta, hogy a saját részvény vásárlása rövid távon tőkekivonást jelent, ezért önmagában ez a lépés nem biztosíthatja a MOL Rt. terjeszkedését.
Az elemző véleménye szerint az olajtársaság akkor jár jól, ha a vételárnál nagyobb összegért értékesíti a részvényeket.
Ez jó lenne a MOL-nak és a magyar gazdaságnak, az adófizetők azonban veszítenének az üzleten – mondta. Barcza Mihály hozzátette: a nyilvános értékesítés során valószínűleg nagyobb bevételre tett volna szert az állam.
Csütörtökön a döntés bejelentése után meredeken emelkedett a MOL Rt. részvényeinek ára. Pénteken folytatódott a trend, az olajtársaság papírjai 4,39 százalékkal erősödtek, forgalmuk meghaladta a 7,8 milliárd forintot.