Bár a közösségi oldalak meghatározzák a felhasználási feltételeikben, hogy milyen korhatártól lehet őket használni, ez egy nagyon könnyen kijátszható feltétel. Elegendő, ha a regisztrációkor a fiatalkorúak idősebbnek mondják magukat, hiszen sosem derül ki, hogy nem annyi idősek, mint amennyit megadtak - írja a hvg.hu.
A többi vállalathoz hasonlóan, melyek a törvények miatt elkezdtek nagyobb figyelmet fordítani a gyermekek mentális egészségére, a Meta is bejelentette:
a jövőben mesterséges intelligenciát is bevet, hogy megtalálja az Instagram fiatalkorú felhasználóit.
A Bloomberg cikke szerint a vállalat 2025 elején kezdheti el bevetni az úgynevezett "felnőtt osztályozót", ami azonosíthatja a 18 év alatti felhasználókat, majd automatikusan alkalmazná rájuk a szigorúbb adatvédelmi beállításokat.
Allison Hartnett, a Meta ifjúsági és társadalomügyi igazgatója szerint a szoftver olyan mutatókat fog vizsgálni, mint a felhasználó által követett fiókok, valamint azok a tartalmak, amelyeket rendszeresen fogyaszt a fiatal. Ha az eszköz gyanítja, hogy valaki 18 év alatti, akkor más besorolást kap a platformon, függetlenül attól, hogy hány évesnek vallja magát.
A fiatalkorú felhasználókra más szabályok vonatkoznak, például ezek a fiókok csak privátak lehetnek, és nem küldhetnek nekik üzenetet idegenek. A platformon eddig is volt hasonló védelem, ám a cég csak nemrég módosította ezt úgy, hogy a beállításokat kizárólag a szülő engedélyével lehet megváltoztatni.
Egyelőre nem tudni, mennyire pontos az osztályozó rendszer, a Meta szerint akit tévesen sorol a robot a 18 éven aluliak közé, az fellebbezhet a platformnál.
Azok a fiatalok, akik módosítani akarják a fiók besorolását, akkor tehetik meg ezt, ha feltöltik a rendszerbe az életkorukat igazoló igazolványt, vagy készítenek egy videós szelfit - írja a lap. Ezt a Yoti nevezetű szolgáltatás értékeli, majd az általa készített becslést elküldi a Metának. Ha ez megtörtént, a videót törli a rendszerből, így nem kell visszaéléstől tartani.