Nyitókép: Watchara Piriyaputtanapun/Getty Images

Egész messzire mentek a kiberbűnözők, újfajta csalás terjed

Infostart
2023. július 20. 06:26
Annyira óvatlanok a felhasználók, hogy nagy bankok hamis profiljait is megéri már felépíteni egyes online csaló bandáknak.

A BlueVoyant kiberbiztonsági vállalat friss jelentésében rámutat arra az újfajta, a Facebookon is elterjedt csalási módszerre, amelyben egy bank hamis profiljával tévesztik meg a gyanútlan ügyfeleket. A hazánkban 2021 óta jelen lévő, New York-i székhelyű cég szerint az internetes bűnözők a bevált taktikákat sem dobják sutba, csupán új köntösbe öltöztetik időről időre, mivel továbbra is jól kereshetnek a hiszékeny vagy figyelmetlen emberek átverésével - írta a vg.hu. A portál csokorba szedte a leggyakoribb módszereket.

Csomagküldővel kérik az apróhirdetéses terméket?

A Facebook piacterét könnyű használni és nagy felhasználói bázissal rendelkezik. A támadók gyakran veszik célba ezeket a hirdetőket, úgy tesznek, mintha meg akarnák venni a terméket, de csak a banki adataikra pályáznak.

Gyakori módszer például, hogy

a támadó egy népszerű csomagküldő szolgáltatáson keresztül szeretné megkapni a terméket.

Ezért elküldi egy weboldal linkjét, amely a megtévesztésig hasonlít a csomagküldő oldalára. A hamis tájékoztatás szerint az áldozat itt tudná elintézni a csomagfeladás és a szállítási költség kifizetését, de valójában csak az értékes adatait szeretnék kicsikarni tőle.

Gyanakodjunk! Például akkor, ha a vevő mindenképpen ragaszkodik a személyes adatok megadásához vagy egy adott csomagküldőhöz, amelyhez mindenképpen ő akar linket küldeni.

Megható történetet hallva adományoznánk?

A kiberbűnözők gyorsan alkalmazkodnak az aktuális témákhoz, amelyek segtségével hihető történeteket adhatnak el. A jelenlegi gazdasági helyzet jó táptalaj például az adományok gyűjtéséhez: nem nehéz elhinni, hogy valaki bajban van, és segítségre van szüksége.

Néhány hónapja például a Szegedi Koraszülött Mentőknek gyűjtött adományokat egy férfi a TikTokon, ám az Országos Mentőszolgálat figyelmeztetett, a férfi nem állt kapcsolatban semmilyen szervezettel, amely illetékes lehetett volna ebben a kérdésben.

Ha szeretnénk egy adott szervezetnek adományozni, érdemes felkeresni a saját weboldalát vagy a hivatalos (ellenőrzött és megerősített) csatornáit, és onnan tájékozódni arról, hogyan lehet őket támogatni.

Bajba került híresség?

Angol nyelvterületekről már évek óta érkeznek történetek olyan csalókról, akik hamis profilokon keresztül hírességnek adják ki magukat. Először jellemzően csak beszélgetnek az áldozattal, majd amikor már a bizalmába férkőztek, pénzt kérnek tőle valamilyen indokkal. A legjellemzőbb, hogy bajba kerültek, hirtelen nem férnek hozzá a saját számláikhoz, de egy bizonyos összeg segítségével meg tudnák oldani a problémát, és utána természetesen kamatostul visszaadnák a kölcsönzött pénzt.

Az utóbbi időben Magyarországon is egyre több ilyen visszaélésről érkeznek hírek.

Ha tehát a kedvenc színészünk, zenészünk vagy influenszerünk szimpatikusnak talált minket a profilképünk alapján, és a „privát” profiljáról bejelölt és beszélgetni próbál velünk, legyünk óvatosak!

Keres az ügyfélszolgálat a közösségi oldalon?

Az már évek óta bevett és közismert módszer, hogy a csalók e-mailen keresztül próbálnak visszaélni egy szolgáltató, például egy bank nevével és megjelenésével, és így próbálnak adatokat kicsikarni az ügyfelekből. Most ez a módszer is átkerült a közösségi térbe, és álügyfélszolgálatok kereshetik fel az embereket nem létező problémákkal rájuk ijesztve, és közben kicsalva az adataikat.