Nyitókép: pexels.com

Megmutatjuk, miként törölhet érzékeny adatokat a Google-keresőből

Infostart
2022. október 12. 06:46
A techóriás új funkciója segít az online jelenlétünk megtisztításában.

Ha azt szeretnénk, hogy az azonosításunkra alkalmas információkról (PII) kevesebben tudjanak, kérelmet nyújthatunk a Google-nek – írja a SlashGear.

Az érzékeny PII-k listája eddig viszonylag szűk volt, azonban 2022 áprilisától már a telefonszámunkat, lakcímünket, és akár az e-mail címünket is eltávolíthatjuk a kereső kínálatából, ráadásul a személyazonosságunk ellopásához alkalmas adatok tiltását is kérhetjük.

A Google szeptember végén egy blogbejegyzésben bejelentette: az információk eltávolítására irányuló kérelmek benyújtása, és a korábbi kérelmek státuszának megtekintése mostantól

a mobilfelhasználók számára is elérhető.

A funkció működése négy lépésből ellenőrizhető:

  • Indítsa el a Google mobilalkalmazást.
  • Koppintson a profil ikonjára az alkalmazás jobb felső sarkában.
  • A megnyíló menüben keresse meg az “Eredmények Önről” menüpontot.
  • Kövesse végig az eszköz által felkínált kéréseket, hogy elbírálhassák a kérelmét.

Az érzékeny személyes adatokat tartalmazó egyes Google-keresési eredmények specifikus eltávolítását is kérheti, amikor azok megjelennek böngészés közben. Ehhez egyszerűen a kérdéses Google-keresési eredmény melletti három pontot mutató beállítások ikonra kell koppintani. Ekkor megjelenik az “Erről az eredményről” oldal. Ha a Google-fiókja már hozzáfér az új eltávolítási kérelem eszközhöz, akkor az oldal alján egy “Eredmény eltávolítása” opciót láthat. Ezt lekattintva hamarosan el is tűnhet a keresés. Ha nem jelenik meg ilyen opció, manuálisan kell kérnie a törlést. Ehhez fel kell keresnie a Google Támogatás webhelyén található hibaelhárítót.

A Google azonban csak a keresési találatok korlátozásával segíthet online jelenlét megtisztításában, közvetlenül nem tudja eltávolítani a webhelyeken megjelenő tartalmakat, illetve magukat a webhelyeket sem tudja bezáratni.

Ennek oka, hogy a Google nem a teljes internet, hanem a világhálón megtalálható információkat összegyűjtő és rangsoroló keresők legnépszerűbbike. A szolgáltató tehát ellenőrizheti, hogy a felhasználókat az adott webhelyre irányítja-e, de magát a webhelyet nem tudja ellenőrizni. Így egyesek továbbra is megtalálhatják adatait az adott weboldalon, ha a Google-tól eltérő keresőmotort, például a Binget használják.