Nyitókép: Forrás: Pexels.com

Gyakoribbak nyáron az alvásproblémák

InfoRádió
2022. július 16. 14:17
Nyáron a melatoninszint változása csökkentheti a nappali fittséget, növelheti a fáradtságot: ettől éjszaka gyakrabban felébredünk, az alvásunk töredezetté válhat – mondta az InfoRádiónak a Magyar Alvás Szövetség elnöke.

"Az előrejelzések szerint hosszú és forró nyárra számíthatunk: a nyár amúgy is jelentősen befolyásolja az alvókánkat, kifejezetten nehezíti az alvást. Megnövekszik a világos órák száma, és ez hat a cirkadián ritmusra, vagyis a test belső órájának a közvetítésével az alvás és ébrenlétünk változásaira. Minél tovább érzékeljük a fényt, a szabályozó belső óránk annál tovább jelzi, hogy még nem érkezett el az alvás ideje" – fogalmazott G. Németh György, a Magyar Alvás Szövetség elnöke az InfoRádióban.

Annak érdekében, hogy pihentető mennyiségű és minőségű alváshoz juthassunk ilyen körülmények közt, korlátozni kell a napfénnyel való találkozást – az erős és direkt napfény ugyanis a bőrünk mellett a cirkadián ritmusra is hat. A szövetség elnöke szerint napszemüveg használatával tompíthatjuk a fénysugarakat, ezzel korlátozza a napfénynek való kitettséget, ami az alvás szempontjából is fontos lehet.

"Számos praktika van, amivel magunk is segíthetjük a nyári elalvást. Az esti otthoni rutinokat be kell tartani:

másfél-két órával lefekvés előtt célszerű elkezdeni ráhangolódni az alvásra,

hogy ideális környezetet tudjunk létrehozni a hálószobába" – mondja G. Németh György.

Ebbe beletartozik a hőmérséklet, amely ideális esetben 18-20 fokos a hálóban. Ezt nyáron nehéz lehet elérni, ráadásul a hűtő berendezések zajai zavarhatják pihenésünket. Az sem mindegy, milyen ágyneművel és hálóruhában térünk nyugovóra. Segíthet az is, ha a könnyű, laza anyagból varrt pizsamát felvétel előtt fél órával betesszük a hűtőbe.

"Ez segítheti az elalvást, hiszen a test hőmérsékletét hamarabb állítja be ideálisra, de az is lényeges, hogy este az alvásra való rákészülés időszakában megfelelően lazítsunk" – mondta el a szakember. Hozzátette: alvásközpontjukban tapasztalják, hogy nyáron nő az alvásproblémákkal küszködők száma. A legtöbben

az alváshigiéniás szabályok betartásával javulást érhetnek el.

A redőnyök esti lehúzása, vagy egy szemtakaró alkalmazása is segítheti a szervezetet abban, hogy több melatonint állítson elő. Akik viszont egyébként is rosszul alszanak, ami nyáron továbbsúlyosbodik, jól teszik, ha szakembert keresnek fel.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Alvás nyáron G. Németh György
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást