Az amerikai Virginia Tech műszaki egyetem kutatóinak elsőként sikerült kifejleszteniük egy olyan, vegyszerek és energiafelhasználás nélkül működő fagymentesítő technológiát, amely korlátlan ideig képes egy felület 90 százalékát szárazon és jégmentesen tartani - írta a baon.hu.
A hagyományos jégtelenítési módszerek közé tartozik a fagyásgátló vegyszerek használata és az olyan energiaigényes megoldások, mint a fűtés. Újításnak számítanak az olyan speciális borítások, amelyek védenek a fagyás ellen, ám ezek a burkolatok nem tartósak és könnyen lekopnak.
„Mi azonban a jég egyedülálló kémiáját használjuk fel a fagyás kivédéséhez”
– magyarázta Farzad Ahmadi, az ACS Applied Materials & Interfaces című tudományos folyóiratban publikált tanulmány vezető szerzője, az amerikai Virginia Tech műszaki egyetem doktorandusza.
"Trükkös" mikrobarázdák
A kutatók mikrobarázdák hálózatát alakították ki egy apró, kezeletlen alumíniumlapon. Ezek a mikrobarázdák alkotják a felület „beáldozott részét” – mindössze 10 százalékát -, amelyre a jégképződés korlátozódik, olyan alacsony nyomású zónákat kialakítva, amelyek kivonják a nedvességet a levegőből, biztosítva, hogy a felület maradék 90 százaléka teljesen száraz és jégmentes maradjon még fagypont alatti hőmérsékletű, nyirkos környezetben is.
Jonathan Boreyko, az egyetem munkatársa szerint a fejlesztés valódi ereje abban rejlik, hogy
mivel maguk a jégcsíkok „végzik a munkát”, a technológia bármilyen felületen alkalmazható.
A szakemberek szerint a technológiát hasznosítani lehetne egyebek között a repülőgépek szárnyán és az autók szélvédőjén.