Szúnyog, darázs, méh, kullancs csípése bármikor, bárkivel előfordulhat, érdemes az ilyen úgymond klasszikus csípések tüneteinek enyhítésére különböző szerepek magunkkal vinni a nyaralásra - ajánlja a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke.
Póta György ugyanakkor hozzátette, hogy külön kell beszélni a kullancsról, ugyanis ez nem magával a csípésével árt, hanem a bevitt betegséggel - ez ellen a védőoltás jelent megoldást.
A hagyományos csípéseket helyileg lehet olyan recept nélküli szerekkel kezelni, amelyek a helyi duzzanatokat lehúzzák, a viszketést enyhítik.
Ha nagyon sok csípés érte a gyermeket, vagy nagyobb a csípésre adott reakció, akkor valamilyen allergia elleni gyógyszert, úgynevezett antihisztamint érdemes adni - ezek viszont esetenként receptköteles szerek.
"Két esetben kell feltétlenül orvoshoz fordulni:
az egyik, ha a csípés helyén kívül máshol is fellépnek allergiás duzzanatok, például
dagad a gyermek szeme, a szája.
Ilyenkor azonnal ügyeletre kell menni, mentőt hívni" - hívta fel a figyelmet Póta György.
Hozzátette: ez a reakció egyébként főként darázs csípésekor fordulhat elő.
Emellett célszerű orvoshoz menni akkor is,
ha a csípés valamilyen nem normális reakciót okoz,
például hatalmasra duzzad a helye.
A gyermekorvos szót ejtett arról a bevett gyakorlatról is, hogy ilyen csípések esetén szokás kalciumot adni.
"A kalcium nem allergia elleni gyógyszer. Nagyon sok esetben előfordult, hogy kalcium adásával azt hitték, megtették a megfelelő lépéseket, miközben a valódi allergiát nem akadályozza meg, az ugyanúgy megy tovább és súlyos következményekkel jár.
A kalcium önmagában nem alkalmas allergia csökkentésére"
- hangsúlyozta a gyermekorvos.