Így kerüljük el a front miatti fejfájást és fáradékonyságot

Infostart
2017. február 7. 05:30
Az Országos Meteorológiai Szolgálat jelentése szerint legutóbb 1985-ben volt olyan fagyos a január, mint idén. A február azonban tavasziasan indult, a hétvégén megdőlt a melegrekord, a mérések kezdete óta abszolút csúcsnak számít a Kaposváron szombatra virradóra mért 9,5 Celsius fokos hőmérséklet. A 20 fokos hőmérséklet-ingás megviseli az emberi szervezetet – mondta az InfoRádiónak Torzsa Péter háziorvos, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének docense.

Általánosságban elmondható, hogy minden embert megvisel a hőmérséklet-ingadozás, különösen akkor, ha front van. De vannak betegek, akik még nehezebben viselik a frontokat. Ilyenek

a túlhajszolt életmódot folytató emberek, akiknek esetleg instabil az idegállapotuk, gyengébb a fizikai állapotuk, ilyenek az idősek és a gyerekek

– közölte Torzsa Péter.

Hozzátette, hogy idősebb korban más betegségek is gyakrabban előfordulnak, amelyek miatt szintén nehezebb alkalmazkodni az időjárás-változásokhoz.

Ilyen betegség lehet a cukorbetegség, a daganatos megbetegedések, a szív- vagy kardiovaszkuláris betegség – sorolta a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének docense.

Elmondta, hogy 10-20 fokos hőmérséklet-változásnál a koncentrációképességünk is rosszabb lesz. Ezért fontos a hivatásos sofőröknek ilyenkor jobban odafigyelniük, érdemes gyakoribb szünetet tartani, hiszen a szünet után jobban tudnak koncentrálni a vezetésre.

„Azzal segíthetjük a saját helyzetünket ilyenkor, ha folyamatosan edzettek vagyunk, az immunrendszerünket erősítjük.

Ehhez a rendszeres testmozgás elengedhetetlen, megfelelőnek kell lennie a folyadékfogyasztásunknak, és ne csak este, hanem egész nap próbáljunk elég vizet inni” - tanácsolta a háziorvos.

Torzsa Péter hozzátette, hogy lehetőség szerint arra is oda kell figyelni, hogy réteges legyen az öltözködésünk.

„Jellemző ilyenkor a vérnyomáscsökkenés, ezért előfordulhat, hogy aki vérnyomásbeteg, annak például csökkentenie kell a vérnyomáscsökkentő dózisát, és emelkedhet ilyenkor a páciensek pulzusa is” - folytatta a hőmérsékletváltozás lehetséges következményeinek sorolását Torzsa Péter.

A depresszióra hajlamosaknál erősödhetnek a tünetek, ha pedig valakinek zöld hályoga, glaukómája van, ilyenkor rohamok gyakrabban alakulhatnak ki.

„A migrénes fejfájás is gyakrabban jelentkezik olyankor, amikor fronthatásokat tapasztalunk”

- emelte ki a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének docense.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Fáradékonyság, fejfájás – nem csoda, amikor 20 fokos hőmérséklet-ingás van
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást