„Az antibiotikumok kezdetben nagyon jó hatásfokkal gyógyítottak szinte mindenféle bakteriális fertőző betegséget, de aztán lassan kiderült, hogy a baktériumok egy része természetes ellenállással rendelkezik rájuk. Az érzékeny törzsek kipusztulnak, az ellenállóak pedig teret nyernek és el tudnak szaporodni, így alakulnak ki a rezisztens törzsek” - magyarázta Schneider Ferenc.
A szombathelyi Markusovszky Egyetemi Oktató Kórház Infektológiai Osztályának vezető főorvosa kifejtette, minden testterületnek, szervrendszernek vannak támadói, amelyek előszeretettel okoznak ott fertőzést.
„Másfajta baktérium okozza a torokgyulladást, mint a vizeletfertőzést. Ezek különböző antibiotikumra mutatnak érzékenységet, tehát mást kell választania az orvosnak egy torokgyulladás és egy húgyúti fertőzés kezelésénél” - mondta Schneider Ferenc.
A főorvos az antibiotikum rezisztencia okát azzal magyarázta, hogy minden törzsben léteznek olyan mutánsok, amelyek eleve ellenállóak az alkalmazott antibiotikummal szemben, akkor is, ha soha nem találkoztak vele.
Az antibiotikum használatával kapcsolatosan Schneider Ferenc arra hívta fel a figyelmet, hogy azok nemcsak a fertőzést okozó kórokozóra, hanem a környezetében lévőkre is bizonyos hatással bír.
„Az embernek nincs olyan területe a testén, ahol ne lennének baktériumok, ezek azonban hozzátartoznak a normális flórához, antibiotikum alkalmazásakor megbomolhat az egyensúly. Mérlegelni kell, hogy mi a nagyobb veszély, ha nem alkalmaznak antibiotikumot, az a fertőzés elhatalmasodását és akár a beteg halálát is okozhatja” - hangsúlyozta a szombathelyi Markusovszky Egyetemi Oktató Kórház Infektológiai Osztályának vezető főorvosa.