A menopauza után is jelentkezhetnek a hőhullámok

Infostart
2011. november 20. 15:20
A menopauzát átélő nők többsége ismeri a hőhullámok kellemetlen érzését, és néhányan közülük még a változókor után is tapasztalhatják a tünetet. Mi ennek az oka, és mit tehetünk a tünetek enyhítéséért?

A hőhullámok és az éjszakai izzadás a menopauza leggyakoribb tünetei közé tartoznak, bár a gyakoriságuk, az erősségük és a tartósságuk erősen változó. A változókor Európában általában 50 év körül kezdődik a nőknél és a fenti tünetek jellemzően 2-5 évig jelentkeznek.

Egy brit kutatásban 10 418, 54-65 éves korú, menopauzán átesett nőt vizsgáltak, akik valamennyien már legalább egy éve nem menstruáltak és hormonpótlásban is részesültek. A tanulmány a hőhullámok és az éjszakai verejtékezés összefüggését vizsgálta a korral, a testtömeg-indexszel (BMI), a hormonterápiával, a méheltávolítással, az életstílussal és a nők hangulatával.

A résztvevők kérdőívet töltöttek ki, amelyben beszámoltak a szociális státuszukról, a súlyukról, a magasságukról és az egészségügyi állapotukról. Három és fél évvel később megismételték a tesztet, és ismét válaszoltak az életmódjukra, a súlyváltozásukra, a kezelésükre és a tüneteikre vonatkozó kérdésekre.

A dohányzás is rizikófaktor

Kiderült, hogy a nők 89,6 százaléka néhányszor már tapasztalta a két legjellemzőbb tünetet, valamivel nagyobb arányban a hőhullámokat (86 százalék), mint az éjszakai verítékezést (78 százalék). A nők több mint fele három év múltán is átélte a kellemetlenségeket.

A tanulmány azt is megállapította, hogy a korábbi méheltávolítás, a dohányzás és a jelentősebb alkoholfogyasztás mind előrevetíthetik a két tünet későbbi megjelenését. Ugyanilyen rizikófaktornak bizonyult a tartós stressz, a depresszióra való hajlam, a korán elmaradó menstruáció és alacsonyabb iskolázottság is.

A felmérés meglepő megállításai közé tartozik, hogy a nők legalább felénél a menopauzán túl sem szűntek meg a kellemetlenségek, sőt az utolsó menstruációjuk után tíz évvel még mindig jelen voltak. A szakértők szerint a kor nem volt meghatározó a hőhullámok és a verítékezés megjelenésének gyakoriságát illetően, ugyanúgy és hasonló gyakorisággal voltak tapasztalhatók az ötvenes és a hatvanas hölgyeknél.

Megoldások hormonnal és hormonmentesen

Mivel ez a két tünet komoly befolyásolja az érintettek életminőségét, jelentkezésük esetén mindenképpen ajánlatos szakorvoshoz fordulni - ajánlja Demjén László, az Oxygen Medical nőgyógyásza, a Magyar Menopauza Társaság tagja.

Az életmód megváltoztatásával is sokat tehetnek a hölgyek a tünetek enyhítéséért, ezért érdemes megkezdeni a rendszeres testmozgást, hűvösben aludni, gyakran szellőztetni, stresszkezelő módszereket elsajátítani, és kerülni a túl fűszeres ételeket, a kávét, az alkoholt és a dohányzást.

Ezeken felül át kell gondolni a hormonpótlás lehetőségét. A döntés előtt a páciensnek mindenképpen szükséges részt vennie egy szakorvosi vizsgálaton, EKG-n, vérvételen, testsúly- és csontsűrűség mérésen, ultrahang vizsgálaton, illetve ha indokolt, más vizsgálatokon is. Az érintettnek és a szakorvosnak együtt kell meghoznia a döntést, amelynek fő törekvése a legkisebb, még hatékony adag előírása.

A szükséges hormonpótlást mindenképpen egyénre szabva kell elrendelni, és rendszeres orvosi kontroll mellett lehet biztonságosan alkalmazni