Hűtlenek a britek a pubokhoz

InfoRádió / MTI
2011. szeptember 2. 05:45
A recessziótól és a magas adóktól gyötört britek közül egyre kevesebben látogatják a pubokat, és aki még betér néha a nemzeti intézménynek számító ivókba, az is mind kevesebbet hagy a kasszában.

A Brit Sör- és Pubszövetség friss felmérése kimutatta, hogy egy-egy brit felnőtt jelenleg havonta átlagosan 4,3 alkalommal látogatja meg kedvenc kocsmáját, jóllehet a pubok népe tavaly még fejenként és havonta 5,3 esetben szánta el magát egy sörözésre.

Még drámaibb a fogyasztás visszaesése: a pubok mellett még kitartók egy-egy látogatás alkalmával átlagosan 15,08 fontot (4500 forint) isznak el a tavalyi évre jellemző 17,88 fontos (5400 forint) fogyasztás helyett. Ez egy év alatt 16 százalékos visszaesés.

A szövetség szerint mindezért elsősorban a szeszek "mértéktelen" adóztatása a felelős. Nagy-Britanniában a sört és a bort nyolcszor magasabb adó terheli, mint például Franciaországban.

Ilyen körülmények közepette hetente átlagosan 26 pub húzza le végleg a redőnyt; igaz, a 2008-2009-es recesszió mélypontján hetente 53 ivó volt kénytelen bezárni.

Nagy-Britanniában jelenleg valamivel több mint 52 ezer pub működik.

A magas és egyre emelkedő adók ellen - egyelőre eredménytelenül - a brit pubok már évekkel ezelőtt fellázadtak: 2008-ban több száz kocsma egyszerűen kitiltotta a Munkáspárt vezette akkori kormány pénzügyminiszterét, Alistair Darlingot.

Darling a 2008-as pénzügyi év költségvetésében - hivatalosan a féktelen ivászat terjedése elleni kormányzati fellépés jegyében - komoly mértékben megemelte a sör- és a borfélék, valamint a skót whisky jövedéki adóját.

A pubok különösen ez utóbbit tartották megbocsáthatatlan bűnnek, tekintve, hogy Darling maga is skót, és köztudottan kedveli a whiskyt.

Így nyilván nem volt véletlen, hogy az akkori pénzügyminiszter kitiltását éppen saját edinburghi választókerületének egyik pubja, a Utopia kezdeményezte, és az ötletből gyorsan országos kampány lett.

A Munkáspárttól a tavaly májusi választások után konzervatív-liberális koalíció vette át a kormányzást, és Darling már rég visszavonult a londoni alsóház hátsó padsoraiba, a szeszesitalok adócsökkentése azonban továbbra sincs napirenden Nagy-Britanniában.