Valóságos csoda Aranka tojásrakása

InfoRádió / MTI
2011. augusztus 20. 08:30
Komodói óriásgyíkok születettek a prágai állatkertben, amelyek a fogságban élő példányok esetében egyedülálló módon anyjuk ötödik tojásrakásából jöttek a világra.

"Indonéziát kivéve sehol a világon nincs még egy olyan komodói varánusz nőstény, amely Arankához hasonlóan, ilyen sok alkalommal rakott volna tojásokat. A negyedik tojásrakása szokatlan volt, az ötödik azonban valóságos csoda" - büszkélkedett Peter Velensky, a tenyészprogam vezetője. Aranka négy tojásából csütörtökig három kelt ki, a negyedik utódot későbbre várják a gondozók.

Az intézmény 32 komodói sárkánykölyköt nevel. Az anyaállat előző vemhességéhez hasonlóan most sem lehet biztosan tudni, hogy Aranka melyik partnere a kicsinyek apja, vagy, hogy az utódok szűznemzéssel - hím közreműködése nélkül - jöttek-e a világra. A genetikusok csupán szeptemberben tudják megmondani, hogy az előző fészekből kikelt utódok miként fogantak meg.

A világ legnagyobb gyíkjának számító komodói varánuszokat az európai kontinensen Prágában sikerült először fogságban szaporítani 2007-ban. A cseh főváros állatkertje a világ egyik legsikeresebb varánusz szaporító intézményei közé tartozik. Tavaly összesen húsz varánusz kelti ki Aranka húsz tojásából, amelyeket a nőstény korábbi partnerének ondójával termékenyítettek meg.

A pikkelyes hüllők rendjébe tartozó állatok nagyjából ötezres vadon élő populációja Kelet-Indonézia néhány szigetén él. A veszélyeztetett fajok közé tartozó varánuszok Indonézián kívüli tenyésztése rendkívül munkaigényes feladat, és a varánuszokat csupán az indonéz kormány belegyezésével lehet elszállítani az országból.

Arankát a cseh köztársasági elnök, Václav Klaus kapta ajándékba a délkelet-ázsiai szigetországtól. A nyugat-csehországi pilzeni állatkert pedig a korábbi cseh köztársasági elnöknek, Václav Havelnek ajándékozott varánusznak köszönhetően tudta elkezdeni az óriásgyíkok tenyésztését.