Újjáéledhetnek az eltűnt nyelvek

InfoRádió / MTI
2011. augusztus 12. 20:00
- Eltűnt bennszülött nyelvek újjáélesztésével próbálkozik az Új-Dél-Wales-i Nemzeti Könyvtár (Ausztrália) egykori brit hajósok, térképészek és misszionáriusok leveleiből és naplóiból nyert információk alapján.

"Egy nemzet beszélt és írott nyelve kultúrájának gerince. Ennél fogva bennszülött polgáraink nyelveinek és dialektusainak megőrzése nagyon fontos program" - közölte George Souris, Új-Dél-Wales művészeti minisztere.

Noelle Nelson, a könyvtár ügyvezető igazgatója szerint az első brit telepesek megjelenése idején, 1788-ban még 250 bennszülött nyelvet beszéltek az ausztrál kontinensen, de ezek közül sok eltűnt napjainkra. "Ezeknek a nyelveknek a töredékei azonban még fellelhetők a brit hajósok, térképészek és misszionáriusok leveleiben és naplóiban, amelyeket a könyvtár páratlan gyűjteménye őriz" - mutatott rá az igazgató.

A hároméves program célja, hogy a gyűjteményből annyi szókincset azonosítsanak, amennyi csak lehetséges, és hozzáférhetővé tegyék azokat a megfelelő bennszülött közösségek számára.

A britek megjelenésekor a kontinensen becslések szerint egymillió bennszülött élt, számuk azóta 470 ezerre apadt a 22 milliós országban