Ami rossz hír a nyaralóknak, jó a parlagfű-allergiásoknak

InfoRádió / MTI
2011. július 30. 17:05
A meteorológiai előrejelzések és a tavalyi tapasztalatok alapján hosszú, de kevésbé megterhelő parlagfű szezonra lehet számítani - mondta az InfoRádiónak Apatini Dóra, az Országos Környezetegészségügyi Intézet biológusa. A jelenlegi, csapadékos időjárás, a "skandináv nyár" nem kedvez ugyan a strandolóknak, ám a parlagfű-allergiások fellélegezhetnek ezekben a napokban.

A meteorológiai előrejelzések szerint felmelegedés jön, a tartós esőzések véget érnek, így várhatóan augusztus elején megkezdődik az idei parlagfű szezon - mondta Apatini Dóra, az Országos Környezetegészségügyi Intézet (OKI) biológusa.

A csapadékmennyiség és a hőmérséklet nagyban befolyásolja a pollenszezont. Idén a július közepi szárazság és hőség szinte teljesen kiszárította a növényzetet. Ezt követően viszont sok eső esett, melynek hatására feléledtek a növények. Az előrejelzések szerint a következő időszak időjárása kedvez majd a parlagfű virágzásának, így a levegő pollenkoncentrációja is megemelkedik.

Az Aerobiológiai Hálózat adatai szerint a parlagfű pollenszemei már július közepén megjelentek a levegőben. Az elmúlt hetek esős időjárásának köszönhetően viszont a levegő pollenkoncentrációja még sehol sem érte el a tüneteket okozó közepes szintet.

Apatini Dóra kifejtette: a tavalyi parlagfű szezon rövid volt, de többször mértek kiugróan magas értékeket. A biológus azt mondta, hogy a jelenlegi előrejelzések alapján a tavalyinál hosszabb szezonra készülnek, de ennek során kevesebb kiugróan magas napi koncentrációs értékekre számítanak.

Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) és az OKI honlapján, valamint a tisztiorvosi szolgálat Facebook oldalán egyaránt megtalálhatóak a legfrissebb a pollenjelentések - hívta fel a figyelmet Apatini Dóra. Mint mondta az OKI honlapján az egész országra vonatkozóan heti, míg a fővárosi helyzetről napi jelentéseket is meg lehet találni.

Emellett idén elindították az úgynevezett Parlagfű Pollen Riasztási Rendszert (PPRR) is, ahol minden szerdán teljes országos parlagfű jelentést tesznek közzé, mellékelve az egyes riasztási kategóriákhoz tartozó egészségügyi hatásokat.

Paller Judit megbízott országos tiszti főorvos a sajtótájékoztatón azt mondta: a lakosság 25-30 százaléka allergiás, 1,5-2 millió ember kifejezetten a parlagfűre. Õket a szezon kezdete előtt arra emlékezteti az ÁNTSZ, hogy időben kezdjék el szedni gyógyszereiket, gyakrabban váltsanak ruhát, illetve tisztálkodjanak.

Paller Judit kiemelte továbbá: a parlagfű irtása nem az ÁNTSZ feladata, minden mezőgazdasági vállalkozásnak, földművelőnek és állampolgárnak saját felelőssége, hogy környezetét rendben tartsa - hangsúlyozta az országis tiszti főorvos.

A "skandináv nyár" kedvez a parlagfű-allergiásoknak

A jelenlegi, csapadékos időjárás, a "skandináv nyár" nem kedvez ugyan a strandolóknak, ám a parlagfű-allergiások fellélegezhetnek.

Török László, az Országos Meteorológiai Szolgálat munkatársa elmondta, hogy a pollenkoncentráció a száraz, napos, szeles időben a legnagyobb; ekkor éri a legerősebb terhelés az allergiásokat.

Ez az idő azért kedvezőtlen az emberi szervezet számára, mert az allergén gyomnövények pollenjei ilyenkor szabadon tudnak képződni, szóródni, és az erősebb szél a keletkezési helyükről messzire, akár több tíz-, vagy száz kilométerre is el tudja szállítani a polleneket - mondta.

A szakember szerint a tartósan száraz, szeles időjárási viszonyok között ezért fordulhat elő, hogy még az egyébként parlagfű-mentes területeken élőknél is erősebben jelentkeznek az allergiás tünetek, a tüsszögés, köhögés.

Török László elmondta, a legkedvezőbb időjárás az allergiások számára a tartósan csapadékos, esős idő, mert jelentősen csökkenti a levegőben lévő pollenek számát. Az esőcseppekbe, a nedvességbe ugyanis beleragadnak a pollenek, és így "kimosódnak" a levegőből.

A sok csapadék a szúnyogoknak sem kedvez, és nincs elég meleg a lárvák kikeléséhez. A meteorológus szerint azonban ez nem jelenti azt, hogy az idei nyáron ne kellene szúnyograjokra számítani a tavak partjainál; a szárazabb melegebb időben várhatóan újra megjelennek majd a szúnyogok.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Kelen Andrásné, a Parlagfûmentes Magyarországért Egyesület elnökhelyettese
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást
Apatini Dóra, az Országos Környezetegészségügyi Intézet biológusa
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást