Éji majomkölyök az Állatkertben

Infostart
2011. március 24. 12:14
Kölyök született a Dél-Amerikában őshonos éji majmoknál. A februárban világra jött apróság már elég fejlett ahhoz, hogy a látogatók is viszonylag jól láthassák. A kicsi nemét még nem sikerült megállapítani, így egyelőre nevet sem kapott.

Az Ausztrálház melletti kis házikóban már megleshető a Fővárosi Állat- és Növény

kert legifjabb majma. Az éji majom kölyök február 17-én született, és bár még mindig igen apró, elég jól látható ahhoz, hogy némi szerencsével a látogatók is megfigyeljék - tudatta Hanga Zoltán szóvivő.

A kicsiről még nem derült ki, hogy milyen nemű, így mostanáig nevet sem kapott. A szülők - Csillagocska és Nefriti - öt, illetve hat évesek, és az elmúlt években rendszeres szaporulattal örvendeztették meg az újvilági főemlősök barátait, hiszen tavaly és tavalyelőtt is született egy-egy kölykük. A két, mostanra már a szülőkkel csaknem megegyező méretű állat szintén ugyanezen a helyen látható.

Az éji majom valójában nappal is majom, de a természetben olyankor aludni szokott, hogy kipihenje az éjszakai életmód fáradalmait. Éppen az éjszakai aktivitás miatt kapta a faj ezt a nevet, ugyanis a majmok többségére inkább a nappali életmód a jellemző.

A Dél-Amerikában őshonos éji majmok a csuklyásmajom-félék családjába (Cebidae) tartoznak. A természettudósok legalább tíz fajukat különböztetik meg, ezek közül az Állatkertben a Félix Manuel de Azara (1742-1821) spanyol természettudósról elnevezett faj (Aotus azarai) látható, amely eredetileg Bolíviában, Paraguayban, illetve Argentína északkeleti részén él.

Az alig egy kilogrammos éji majmok 133-141 napos vemhesség után általában egyetlen, körülbelül tízdekás utódot hoznak a világra. A felnövekedő állatok három éves korukban válnak ivaréretté, és akár 10-12 éves korukig is élnek.

Hanganyag: Domanits András


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanga Zoltán, a Fõvárosi Állat- és Növénykert szóvivõje
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást